Довголіття, життя без хвороб, висока продуктивність та здатність керувати всіма процесами у своєму організмі ‒ звучить, як вигадка, або сюжет для науково-фантастичного твору. Але прихильники біохакінгу стверджують ‒ це реальність, яка доступна кожному. Що ж, розберімося, чи так це насправді?

Що таке біохакінг?

Біохакінг ‒ це новітня система, за допомогою якої можна контролювати організм та його здоров’я, щоб підвищити рівень продуктивності у всіх сферах життя. Біохакери постійно діагностують і покращують свої життєві показники та процеси в організмі за допомогою різних препаратів, методик та способів життя. В цілому, це спроба не лише досягти максимальної продуктивності, а й збільшити свій максимум взагалі. Стати надлюдиною ‒ ось мета кожного біохакера.

Де і як виник біохакінг?

Він виник приблизно десять років тому в Кремнієвій долині ‒ регіоні штату Каліфорнія (США). Це місце відзначається значною щільністю високотехнологічних компаній, тому не дивно, що видатні діячі долини хапаються за будь-яку можливість «прокачати» свій організм задля збільшення продуктивності. Хоча, насправді фундамент для біохакінгу створювався протягом мільйонів років існування людства, тому що в основі його лежать первісні інстинкти людини, яка боїться старості та смерті. Якщо зараз середня тривалість людського життя становить 71 рік, то наші первісні предки ледве доживали до 40. Саме інстинктивне бажання жити вічно та залишатися молодим, а також сучасний швидкий ритм життя і поклали початок цій течії.

Каталізатором того, що це сформувалося в саму систему біохакінгу, стала поява препаратів та харчових продуктів, які, як зазначали виробники, позитивно впливають на мислення, швидкість реакції, продуктивність праці та на організм в цілому, що одразу зацікавило видатних бізнесменів, підприємців та чиновників. Хтось почав випробовувати біохакінг на собі, а хтось ‒ інвестувати в цю систему, що, у свою чергу, допомогло розповсюдити її по всьому світу.

Але до країн СНД біохакінг дійшов зовсім недавно. У 2017 році була опублікована стаття відомого бізнесмена Сергія Фаге, в якій він розповів, як досконалий контроль життєвих показників та вживання великої кількості медичних препаратів допомогли йому стати абсолютно здоровим та щасливим. Це викликало неабиякий резонанс не тільки серед відомих діячів країн СНД, а й бізнесменів Кремнієвої долини. Пізніше, через нтерес аудиторії, який наростав, Сергію довелося перекладати та доповнювати статтю російською мовою. Одні засуджували методи Фаге, інші захоплювалися ними, а в соцмережах йшли тривалі суперечки між коментаторами і постійно з’являлися нові статті-відповіді. З часом ажіотаж стих, але всі запитання про біохакінг, а також про доцільність та надійність методів, до яких вдавався бізнесмен, залишилися відкритими.

А ось в Україну біохакінг прийшов непомітно, близько п’яти років тому, і досі набирає популярності. Виявляється, у нас не тільки функціонують лікарні та центри, присвячені біохакінгу, а й проходять фестивалі, за участю великої кількості спікерів.

Чому всі говорять про біохакінг?

Ви тільки уявіть людство, яке підкорює космос, чи осіб з інвалідністю, які проміняли візки та милиці на новітній екзоскелет. В часи, коли з’являються електрокари на автопілоті і роботи зі штучним інтелектом, наше тіло вже не здається таким досконалим. Людина ‒ дуже неспокійна істота, яка завжди жадає розвитку, тому зараз поява таких систем, як біохакінг, це лише питання часу. А від можливостей, які вона обіцяє людству, голова йде обертом, адже це не тільки максимальна продуктивність і довголіття, а навіть вічні життя та молодість. Тому не дивно, що будь-який крок до здійснення мрії про людські надможливості викликає таку бурю обговорень.

kidon
Валерій Кідонь

лікар, бізнес-тренер

 

До біохакінгу ставлюся позитивно. Холістичний (цілісний) підхід до свого здоров’я набагато правильніший, ніж виключно медичний. Медицина приходить тоді, коли вже щось пропущено і почався патологічний процес. Так само не вважаю біохакінг небезпечним. Набагато небезпечніша відсутність будь-якої системи щодо свого здоров’я.

Що охоплює біохакінг?

Сам біохакінг охоплює все, що тільки можна зробити задля покращення своїх життєвих показників. Це і призначення БАДів, ноотропів, гормональних препаратів та лікарських засобів, і складання індивідуальних програм поліпшення сну та режиму дня, і підбір дієти та спортивних занять. При цьому часто використовуються всілякі мобільні додатки, спеціальне обладнання та навіть імплантати, чіпи й електричні поля. Звісно, це все ‒ лише під наглядом лікаря. Але починається біохакінг завжди із повної діагностики організму, яка і являється його основою.

Чи можна назвати біохакінг видом медицини?

Ні, це скоріше спосіб життя та особистий вибір. Головна мета біохакінгу – збільшити показники життєвої тривалості та продуктивності, а не вилікувати від певної хвороби.

Яке у нього майбутнє?

Важко сказати щось саме про біохакінг, адже ця система ще зовсім не досліджена і ми не маємо прямих доказів, що з її допомогою людство зможе використовувати нові можливості свого організму, але вона точно допоможе нам вийти на новий рівень розвитку. Цілком можливо, що із часом методи біохакінгу будуть вдосконалюватися, а сама система дасть початок новим течіям, у яких вже буде вдосталь знань та досвіду.

Чи є якісь ризики/небезпека?

Так, і доволі значні. Оскільки біохакери набираються досвіду методом спроб та помилок, а методи самого біохакінгу майже не проходили ніяких досліджень, будь-яка помилка може коштувати здоров’я. До того ж невідомо, чи не завдасть шкоди в майбутньому той препарат, маніпуляція чи фізичне навантаження, які зараз начебто дають позитивний результат. Якщо пошукати статті та відгуки тих, хто спробував себе в цій системі, можна побачити й негативні враження. Наприклад, деякі біохакери скаржаться на погане самопочуття після вживання великої кількості вітамінів, БАДів та інших препаратів.

Що спільного у біохакінга та інших систем?

Біохакінг схожий на велнес, деякі методи нетрадиційної та народної медицини, адже його пріоритетами також є зміна світогляду, поглядів на харчування та активний спосіб життя, що змушують хвороби відступити і дають людству шанс збільшити середній показник життєвої тривалості. Головна ідея в тому, щоб люди відмовилися від шкідливих звичок чи продуктів і вживали та практикували лише те, що приносить користь. Біохакінг, як і інші системи та концепції має свої вчення та своє бачення майбутнього. При цьому він відрізняється від інших тим, що має в пріоритеті фізичний стан людини, а не духовний розвиток. Але, не зважаючи на те, що його методи пов’язані з традиційною медициною, їхня дія на організм людини ще досконало невідома.

А от вважати біохакінг здоровим способом життя не можна, бо він лише трохи зачіпає ЗСЖ. Так, ця система охоплює і деякі фізичні вправи та дієти, але це лише одна зі складових частин біохакінгу.

aleksandrovska_1
Катерина Александровська

психолог

 

Біохакінг, це модний напрям, який часто розуміється неправильно. По суті, це спроба «зламати» власний організм і часто через незнання і нерозуміння законів біології. І питання, що саме має на увазі людина під цим терміном. Якщо це спроба поліпшити своє здоров’я, найбільш ефективно використовувати свої біологічні, психологічні можливості, тоді це прекрасно. Але частіше, це бездумне, жорстке ставлення до себе. Часто мова йде про «життя в кредит», тобто занадто марнотратне використання своїх ресурсів. В результаті подібних дій можливе виникнення депресії, як спосіб організму сповільнитися і ці ресурси відновити. Звісно, у кожного свої причини займатися біохакінгом, але найчастіше це спосіб впоратися з внутрішніми тривогою та страхом.

Щоб покращити якість свого життя та стан організму не обов’язково вдаватися до малодосліджених методів. Бережіть себе, прислухайтеся до свого тіла та воно обов’язково віддячить вам гарним настроєм та самопочуттям.

Текст: Ірина Печена
Колажі: Вікторія Майорова

Схожі матеріали

Популярні матеріали

Ви потрапили на beta-версію сайту rytmy.media. Це означає, що сайт знаходиться у стадії доопрацювання та тестування. Це допоможе нам виявити максимальну кількість помилок і незручностей на сайті та зробити сайт зручним, ефективним та красивим для вас в подальшому. Якщо у вас щось не працює, або вам хочеться щось покращити у функціоналі сайту — зв'яжіться з нами у будь-який зручний для вас спосіб.
BETA