Протягом останніх двохсот років кількість епідемій у світі, під час яких загинули тисячі людей, можна нарахувати не так багато. Одна з них, коронавірусна інфекція, що охопила світ зараз, поширюється дуже швидко. Але й часи змінилися. Зараз ми маємо можливість подорожувати світом та дуже швидко переміщатися у просторі. Через таку швидкість розповсюдження хвороби, країни всього світу сьогодні досліджують найкращі практики з лікування інфекцій та їх ускладнень. Дуже часто зараз згадують вітамін С, саме тому ми вирішили сьогодні поглянути на нього більш уважно.

Чим цікавий вітамін С?

  • Вітамін С – головний антиоксидант нашого організму, тобто це є речовина, що захищає клітини нашого тіла від агресивного впливу шкідливих речовин та токсинів. Він підвищує захисні сили як всього організму, так й кожної окремої клітини тіла. Отримуємо ми цей вітамін зазвичай з їжею, але у випадку лікування його також можуть назначати як пероральний препарат для вживання внутрішньо або у вигляді ін’єкцій. Саме в такому стані вітамін С має набагато вищу концентрацію, а тому й можливість захистити організм від токсичної дії вірусів та оксидантів, що атакують клітини нашого тіла.
  • Вітамін С підсилює імунну систему організму, допомагає лейкоцитам функціонувати правильно та боротися з інфекціями.
  • Вітамін С є вітаміном молодості. Він бере участь у створенні нових волокон колагену та еластину, що забезпечують молодість шкіри та гнучкість тіла. Цей вітамін також укріплює судини та капіляри.
  • Вітамін С відіграє велику роль у засвоєнні заліза – без нього можна вживати багато залізовмісних продуктів, але при цьому страждати на анемію. Без нього не відбувається й утворення так званих нейротрансмітерів, таких як «гормон щастя» серотонін (насправді серотонін є трансмітером, але часто його називають саме гормоном. У статті ми використовуємо цю назву для зрозумілості).
  • Роль вітаміну С помічена навіть у функціонуванні мозку.
  • Також доведено, що вітамін С знижує кров’яний тиск при артеріальній гіпертензії, пришвидшує загоєння ран та подряпин. Використовується в комплексі лікування туберкульозу.

Що буде, якщо вітаміну С недостатньо?

Під час активної боротьби з інфекціями або коли організм відновлюється після певних пошкоджень, операцій, інтоксикації, рівень вітаміну С значно падає. Кількості вітаміну, що залишається в організмі, вже недостатньо для нормального захисту клітин та виконання вітаміном С всіх інших функцій, які він має. Більш того, його нестача також провокує зменшення рівня інших антиоксидантів (наприклад, вітаміну Е). Таким чином, при критичному зменшенні вітаміну С організм втрачає здатність захищати себе від ворогів, що атакують ззовні, імунітет людини не може подолати інфекції. Під час сепсису, при шоковому стані, серйозних травмах, вітамін С майже повністю витрачається організмом. Саме тому, під час хвороби або іншій серйозній небезпеці для людини, для повноцінного захисту клітин та органів нашого тіла, надзвичайно важливо вчасно та у достатній кількості поновлювати запаси вітаміну С.

Дозування та дія

Вітамін С в досить низьких дозуваннях є антиоксидантом, тобто захисником клітин від дії шкідливих зовнішніх чинників. У великих концентраціях, які зазвичай використовуються в ін’єкціях, вітамін С виступає вже прооксидантом, тобто він здатний вибірково вбивати клітини, які атакують організм. Саме таким чином вітамін С використовують у комплексному лікуванні деяких видів раку та інших захворювань, спричинених дією вірусів та інших патогенів.

Вітамін С за своєю структурою схожий на молекулу глюкози. Як відомо, ракові клітини дуже люблять цукор. Саме тому вони починають поглинати вітамін С у великій кількості, вважаючи, що це цукор. Але ні, це вітамін С, який таким чарівним способом проникає у клітини пухлин, та вбиває їх.

Вітамін С здатний діяти ось так вибірково, тому що різні види клітин в організмі мають різні властивості, а отже й ця важлива сполука буде впливати на них по-різному. Цю здатність вітаміну й використовують лікарі, призначаючи вітамін С у різних дозуваннях та форматах.

Скільки можна вживати вітаміну С?

Добова доза вітаміну С для дорослої людини – 75-120 мг в залежності від віку, статі та стану організму. Але в деяких медичних публікаціях зустрічається й добова доза – 500 мг. Її рекомендують вживати як додаткову кількість вітаміну С, при цьому ще й споживати щодня фрукти та овочі, у яких може міститися вітамін С також.

Таке дозування дозволяє зберегти здоров’я та молодість довше, укріпити імунну систему, запобігти захворюванням серцево-судинної системи, раковим, порушенню зору. Передозування вітаміном С досить важко отримати, адже він добре всмоктується в кишківнику. Саме тому профілактична та лікувальна дози значно більше добової. Зауважимо, що збільшувати дозування краще все ж таки під наглядом лікаря.

Профілактика вірусних інфекцій

Для профілактики вірусних інфекцій добову дозу збільшують від 1000 до 3000 мг. Для важких випадків дозування може доходити й до 100000 мг.

Дозування 1000-3000 мг на добу дозволяє підтримувати постійну, необхідну для профілактики кількість вітаміну С у крові.

Скільки вживати вітаміну С саме вам, краще дізнатися у лікаря. Це залежить від стану організму, виду інфекції, ступеню інтоксикації або стресу від шкідливих сполук, що окислюють клітини. У будь-якому випадку високі дозування безперечно потребують нагляду спеціаліста.

Вітамін С в боротьбі з коронавірусною інфекцією COVID-19

Згідно з даними лікарні з Китаю (Second Affiliated Hospital of Xi’an Jiaotong University in China), яка однією з перших зіткнулась з поширенням хвороби, лікарі використовували вітамін С під час лікування пацієнтів. Саме за допомогою великих доз вітаміну С лікарі досягли значних успіхів у лікуванні коронавірусної інфекції в країні та врятували людей від важких наслідків вірусу у вигляді пневмоній. Вітамін С вводили внутрішньо всім пацієнтам, коли вони тільки потрапляли до лікарні (коментар: звичайно, вітамін С не був єдиним препаратом для лікування, але китайські лікарі надають йому великого значення під час боротьби з інфекцією. Разом з вітаміном С в комплексній терапії також використовували вітамін D для підвищення імунітету та цинк).

Для боротьби з наслідками вірусу в Китаї використовувалися великі дози вітаміну С від 1000 до 3000 мг у вигляді ін’єкцій. Це дозволило підсилити роботу лімфоцитів, клітин, що протидіють інфекціям.

Ще від 20 000 до 100 000 мг на добу пацієнти отримували внутрішньооральним способом. Це дозволило вітаміну С діяти в якості антиоксиданта та захистити клітини організму від інтоксикації внаслідок вірусного та бактеріального ураження.

Де взяти природний вітамін С?

Вітамін С є в багатьох продуктах. Це перш за все червоні ягоди – шипшина, смородина, полуниця, журавлина, та цитрусові – лимони, апельсини, грейпфрути та інші. Також його можна знайти в чебреці, ківі, броколі, петрушці, шпинаті та гострому перці чилі.

Вітамін С у вигляді препаратів

Вітамін С досить легко отримати з харчових продуктів, але інколи може бути доцільним використання вітаміну С в добавках. У період інфекцій, коли потрібно збільшити добову дозу, а з’їсти таку кількість овочів, фруктів та ягід ми не можемо, доцільно вживати вітамін С окремо. Також вітамін С може бути корисним для тих, хто погано переносить його у харчових продуктах.

Форми вітаміну С

Вітамін С у препаратах можна зустріти у вигляді аскорбінової кислоти, натрію аскорбінату, кальцію аскорбінату, аскорбінової кислоти з біофлавоноїдами та інші форми.

Яку саме форму обрати?

Аскорбінова кислота – найпростіша форма препарату. Вона підійде, якщо ви не страждаєте розладами травлення та добре сприймаєте кислі продукти. В іншому випадку краще обрати інші форми, що вивільняються саме в кишківнику – наприклад, аскорбати. Часто це буферизовані речовини, що стійкі до кислоти шлунку та активуються в кишківнику: кальцію аскорбат, магнію аскорбат та інші. Такі препарати додатково містять мінерали (калій, кальцій, магній), які часто також в дефіциті.

Ester-C® або кальцію аскорбат містить, крім вітаміну С, сполуки, що сприяють покращенню всмоктування цього вітаміну. Такий препарат краще вживати короткий термін, наприклад, для профілактики ГРВІ або загоєння ран.

Ліпосомальний вітамін С: в такій формі вітамін С знаходиться в спеціальних капсулах – ліпосомах, які доставляють вітамін до кишківника в незмінному вигляді, де він вивільняється та всмоктується.

Аскорбілпальмітат: це жиророзчинна форма, що є похідною від аскорбінової та пальмітинової кислот, що дозволяє вітаміну досягти кожної клітини та пройти через захисну мембрану клітин. Мембрани мають жири у складі, тому жиророзчинні форми вітамінів краще проникають до кожної клітини. Через високу ефективність такого препарату, його дозування зазвичай менше.

Вітамін С з натуральних екстрактів у вигляді порошку: такі препарати містять екстракти фруктів та ягід, багатих на вітамін С. Це ківі, амла, ягоди годжі, цитрусові та інші. Перевагою такого препарату є його натуральність та висока ефективність. Таку кількість фруктів ми не можемо з’їсти за добу, а у вигляді порошку це вже більш реально.

Кому варто звернути особливу увагу на вітамін С та чому?

  • людям, що мешкають в забруднених місцевостях (смог, дим, забруднене повітря): забруднене середовище викликає більше окислення організму. Як наслідок, пришвидшення старіння та хронічні хвороби.
  • курці: паління (в тому числі й пасивне) – це окислення організму та раннє старіння;
  • люди з анемією: анемія дуже часто пов’язана з нестачею вітаміну С, адже саме цей вітамін покращує всмоктування заліза в кишківнику;
  • вагітні та жінки, що годують: всі корисні речовини необхідно вживати в більшому обсязі, тому що в першу чергу все йде дитині, а потрібно залишити щось ще самій жінці.

Безперечно, переоцінити вітамін С та користь від нього дуже важко. Це чудовий помічник у сезон ГРВІ та грипу, рятівник у питаннях молодості та здоров’я. Вживати його можна постійно, отримати легко, адже він є в продуктах, що поруч. Вітамін С володіє надзвичайно великою силою, отже, придивіться до нього ретельніше та будьте здорові!

Текст: Наталія Захарова
Колажі: Вікторія Майорова

Схожі матеріали

Популярні матеріали

Ви потрапили на beta-версію сайту rytmy.media. Це означає, що сайт знаходиться у стадії доопрацювання та тестування. Це допоможе нам виявити максимальну кількість помилок і незручностей на сайті та зробити сайт зручним, ефективним та красивим для вас в подальшому. Якщо у вас щось не працює, або вам хочеться щось покращити у функціоналі сайту — зв'яжіться з нами у будь-який зручний для вас спосіб.
BETA