Чи можна керувати станом свого організму та його процесами  самотужки, в будь-який час та без використання медичних препаратів? Прихильники методів біологічного зворотного зв’язку (БЗЗ) цілком впевнені, що так. То що ж це таке – технологія БЗЗ  та чи справді вона настільки дієва?

Що таке методи БЗЗ?

Методи БЗЗ, які ще називаються біофідбеком, чи біологічним зворотним зв’язком це методи, які дозволяють людям самотужки контролювати мимовільні тілесні процеси. Суть цього методу в тому, що всі фізіологічні показники людини, які можна виміряти наявними приладами, «‎повертаються» до неї у вигляді інформації на екрані монітора, або в аудіоформі. Вважається, що після курсу БЗЗ, який зазвичай триває не один десяток сеансів, людина зможе контролювати такі процеси, як серцевий ритм, чи навіть артеріальний тиск.

І все це з метою вилікувати чи підтримати організм під час хвороб, стресів, фізичних навантажень чи сильного нервового напруження.

Здебільшого методи біологічного зворотного зв’язку використовуються, коли хвороба тісно пов’язана з психологічним станом людини, адже слабка нервова система, низька стресостійкість та нестабільна психіка часто являються підґрунтям для багатьох хвороб. Але також до технології БЗЗ вдаються і просто задля збільшення продуктивності організму в цілому.

Де і як виникла технологія БЗЗ?

Насправді, методи керування своїм тілом, такі собі основи біологічного зворотного зв’язку, з’явилися дуже давно, декілька тисяч років тому. Стародавні індуїстські практики, такі як йога і пранаяма (дихальні техніки), по суті являються методами БЗЗ, адже з їх допомогою людина також вчиться керувати мимовільними тілесними процесами. 

А ось вивчення самого біофідбеку почалося наприкінці 1950-х років XX століття.  Саме в цей час французький фізіолог Клод Бернар почав вивчати гомеостаз. Це здатність біологічних систем підтримувати відносно постійний склад і властивості внутрішнього середовища та сталість основних фізіологічних функцій організму. З цього моменту вчені Європи та США почали цікавитися нервовою системою людини, рефлексами, мимовільними та довільними тілесними процесами. Вони ставили успішні  експерименти, під час яких група людей вчилася самотужки змінювати діаметр кровоносних судин, чи пітніти за власним бажанням. Паралельно в СРСР проводилися фундаментальні дослідження основ біологічного зворотного зв’язку, до яких, до речі, відноситься й відома робота по фізіології травлення І. П. Павлова. Внаслідок цих подій в світі почали розроблятися та використовуватися методи біологічного зворотного зв’язку з організмом, за допомогою приладів, які фіксували зміни різних параметрів, таких як артеріальний тиск, м’язова сила чи пульсова хвиля. Згодом в СРСР з’явилися центри розвитку технології, де відбувалися розробка і виробництво приладів та методик для БЗЗ. 

Зараз ця технологія постійно розвивається та часто використовується в реабілітаційних центрах, лікарнях та в превентивній (профілактичній) медицині, а також включена до переліку методів лікування та офіційно застосовується в медичній реабілітації у Європі.

В Україні технологія БЗЗ також та практикується в багатьох лікарнях та реабілітаційних центрах. В нашій країні з її допомогою пропонують позбутись різних хвороб, а також відновитись після інсульту, пологів і травм. А ще методи біологічного зворотного зв’язку застосовуються в Україні для реабілітації військовослужбовців.

Які методи входять в технологію БЗЗ?

Біофідбек – це апаратно-комп’ютерна методика, тому охоплює використання різноманітних датчиків та приладів, які вимірюють різні життєві показники. Після чого, на основі результатів, пацієнта починають вчити свідомому контролю та керуванню потрібною функцією організму. Сам метод навчання проводиться з допомогою мультимедійних, ігрових та інших прийомів. 

Біологічний зворотний зв’язок також включає деякі дихальні та медитативні практики. Що і не дивно, адже із індуїзму до нас дійшло багато дихальних технік, вправ точкового масажу та асан, дія яких спрямована на самовдосконалення та контроль тіла, своєї свідомості та підсвідомості. Але, якщо йог-практик може вчитися контролю свого тіла роками, то для людини, яка звернулася до методів БЗЗ, навчання обіцяє тривати всього один чи два місяці. 

Як працює БЗЗ?

На пацієнта надягають спеціальні датчики, які дозволяють отримувати та фіксувати різні показники його нервової системи. На екран монітору виводиться інформація про зміну будь-якого з цих показників: це може бути частота серцевих скорочень або тонус м’язів.

Але на екран, всі складні процеси організму, подаються у доступному та зрозумілому вигляді, які людина здатна сприйняти: графіка чи зображення, анімація, інфографіка з цифрами, аудіо чи відеоролик тощо.

Оздоровлення за БЗЗ-методом відбувається у вигляді спеціальних тренувань. Сеанси індивідуальні, обмежені в часі та контролюються інструктором або лікарем протягом кожного сеансу та всього курсу.

Тож, БЗЗ допомагає людині бачити та чути свій організм та розуміти, як він функціонує, аналізує параметри на екрані та зіставляє їх зі змінами в організмі, які відчуває. А всі зміни та недопрацювання самостійно корегувати за допомогою спеціальних методичних прийомів, сили волі тощо. Наприклад, довільно змінювати частоту серцевих скорочень, управляти ритмами свого мозку, емоційним станом. Тобто, залучені ресурси лише організму, саморегуляція та самоконтроль людина вчиться самостійно допомогти собі.

Чи можна назвати методи БЗЗ видом медицини?

Видом медицини навряд чи, а от її методом так. До цієї технології звертаються не тільки задля покращення продуктивності організму, а й для допомоги в лікуванні багатьох хвороб та патологічних станів, а також для їх профілактики. Часто методи БЗЗ практикуються паралельно із традиційним лікуванням, або після нього.

Чи є якісь ризики/небезпека?

Методи БЗЗ не використовують ніяких медичних препаратів, добавок чи хірургічного втручання. Головна проблема в тому, що технологію БЗЗ іноді позиціонують, як повну заміну традиційній медикаментозній терапії. А ось чи більш ефективна БЗЗ-терапія ще не відомо. Також немає доказів, що в критичній ситуації вона допоможе так швидко, як прийом медичних препаратів, чи використання інших звичайних методів лікування. Тому не варто сприймати методику як «ліки від усіх хвороб», а використовувати як додаткову.

Яке майбутнє у технології БЗЗ?

Застосування біологічного зворотного зв’язку разом зі звичною терапією таки має позитивні відгуки. Уже зараз технологія БЗЗ часто супроводжує лікування традиційними методами. У майбутньому цей тандем може стати нерозривним, що допоможе підвищити ефективність лікування в цілому, а також сприятиме зменшенню вживання лікарських препаратів і тенденціям немедикаментозного способу лікування.

Текст: Ірина Печена
Колажі: Каріна Грилюк

Популярні матеріали

Ви потрапили на beta-версію сайту rytmy.media. Це означає, що сайт знаходиться у стадії доопрацювання та тестування. Це допоможе нам виявити максимальну кількість помилок і незручностей на сайті та зробити сайт зручним, ефективним та красивим для вас в подальшому. Якщо у вас щось не працює, або вам хочеться щось покращити у функціоналі сайту — зв'яжіться з нами у будь-який зручний для вас спосіб.
BETA