У всі часи людина прагнула бути здоровою, щасливою та жити довго. Але кожен із нас – індивідуальність, тому й шляхи досягнення фізичного здоров’я для кожного свої. Не завжди сонце та море панацея від хвороб, у деяких випадках корисніше холодне сухе повітря та низькі температури. Спробуємо розібратися у цьому феномені.

Кріотерапія: шляхи походження та розвитку

Лікування холодом, або кріотерапія – це унікальна методика дії низьких температур на організм. Застосування холоду в оздоровчих та лікувальних цілях відоме ще з часів античності та згадується в працях Авіценни та Гіппократа. В 60-80 роках минулого століття, експедиції полярників, які спеціально готувалися до виживання в умовах надто низьких температур, несподівано виявили, що холод може мати й добрий вплив на здоров’я. Наукові розробки та дослідження з аерокріотерапії почалися в Японії близько 50 років тому.

Засновником став японський вчений Тасімо Ямаучі, який в 1981 році навів докази  позитивного впливу кріотерапії при лікуванні хворих на ревматоїдний артрит. У пацієнтів зменшились болі в суглобах та повернулась їх рухливість. У 1972 році в Харкові було засновано Інститут проблем кріобіології та кріомедицини НАН України. У цьому закладі проводяться дослідження кріоконсервування органів, тканин і клітин людини та їхнього тривалого зберігання для подальшого використання в лікуванні онкологічних хвороб, безпліддя, цукрового діабету. Розроблено методи штучного охолодження людини для регуляції рівня функціональної активності різних систем організму  в процесі лікування отруєнь, алкоголізму тощо.

Як це діє

Кріотерапія – це консервативна лікувальна методика з використанням терапевтичних методів та засобів. Дія холоду може бути як загальна (на все тіло), так і локальна. Короткочасне охолодження до низьких температур (-150 градусів) викликає звуження кровоносних судин з наступним їх розширенням. Не тільки діючих, а й резервних капілярів, що значно збільшує прилив крові до місця аплікації і пов’язаного з ним обміну речовин. Лікування холодом використовують, як для видалення бородавок та папілом, так і від серйозних захворювань. Сидіти в холодному резервуарі може здатися дивним шляхом до здоров’я, але така тенденція стає все більш популярною. 

Голландець Вім Хоф, який сам себе позиціонує, як «крижану людину» стверджує, що сильний холод може покращити психічне та фізичне здоров’я і навіть продовжити життя. 

Прихильники даного методу запевняють, що при проведенні процедур кріотерапії просинаються всі захисні сили організму, а імунітет виростає у геометричній прогресії. Доктор медицини Роберт Шверлінг радить спробувати зайти до кімнати з низькою температурою (від -100 до -150 градусів Цельсію), попередньо гарно утепливши обличчя, голову, руки та у взутті, а решта тіла хай буде легко вдягнена. Сильний холод не відчувається, тому що повітря сухе. Побувши там 3-4 хвилини прислухайтесь до своїх відчуттів: можливо, ви вже почали звикати до лікування холодом і це не так страшно, а, навіть, приємно? 

Як працюють кріосауни

Кабіни створені для лікування холодом називаються кріосаунами. На відміну від горизонтальної кабінки солярію вони мають вертикальну форму. Кріосауни набувають все більшої популярності у світі і в Україні також. Зокрема вони використовуються в косметичних салонах та медичних центрах. Кріосауни – кімнати є тільки в великих клініках та реабілітаційних центрах.

Спеціалісти стверджують, що за пару хвилин в кріосауні ви вже можете отримати омолодження та оздоровлення. А десять таких процедур замінюють п’ять років обливання холодною водою. На все тіло, крім голови діють пари азоту при температурі від -110 до -170 градусів Цельсія, але під час такого  сеансу, який триває від 1 і до кількох хвилин (за призначенням лікаря), тіло встигає лише охолонути до 0 градусів, а потім температура швидко підвищиться до +35. Найбільш популярною метою при відвідуванні кріосауни в косметологічних салонах є омолодження, лікування целюліту, боротьба з зайвою вагою. 

Лікувальний ефект може настати вже після першого відвідування кабінки: нормалізується сон, зникають мігрені, покращується психологічний стан пацієнта. Але слід пам’ятати, що лікування та оздоровлення холодом підходить не всім, тому спочатку важливо проконсультуватися з лікарем. Хочеться додати, що WBC (Whole Body Cryotherapy), тобто кріотерапію всього тіла, вже обрали для себе такі знаменитості, як Джастін Тімберлейк, Дженніфер Еністон, баскетболіст ЛеБрон Джеймс. Хоча варто зауважити, що FDA (Управління продовольства та медикаментів США), яке видає сертифікати, не затвердило жоден з цих пристроїв для медикаментозного лікування будь-яких конкретних захворювань.

Що можна лікувати за допомогою кріотерапії?

Вже згадувалось, що лікування холодом дієве, перш за все, при захворюваннях суглобів. Також багато хто може згадати, як ще в минулому столітті в певних випадках, в лікувальному закладі пропонували прикласти грілку з льодом після операцій чи пологів. Вважалося, що це допомагає зупинити кровотечу, зняти набряки чи поліпшити скорочення матки. З 1960 року набирає популярності терапія рідким азотом (-196 градусів Цельсія) для видалення бородавок, папілом, сенильного кератозу, гіпертрофічних рубців, вугрового висипу, акне, деяких форм алопеції. Це, так звана, локальна кріотерапія, коли дія направлена лише на деяку ділянку тіла. Покращення при лікуванні шкіри холодом спостерігається навіть при псоріазі. При загальній терапії, бо після різкого охолодження організм починає набирати температуру та активізує всі обмінні процеси, спалюючи калорії, то починає знижуватися рівень цукру та холестерину. Жінкам лікарі-репродуктологи радять сеанси кріотерапії для попередження старіння яйцеклітин та в підготовці до ЕКО-запліднення. В Європі наразі «холодні» процедури використовують для лікування алкоголізму, депресії та наркозалежності. Та, як і при будь-якому лікуванні важливо не забувати про поради лікаря, стан організму та індивідуальний підхід.

Ризики та сумніви

До цього часу проведені дослідження поки що не дали впевнених доказів щодо стовідсоткового лікувального ефекту кріотерапії. Тому є багато скептиків, які запевняють, що такий метод дає тільки деякий тимчасовий результат, а надалі може взагалі нашкодити. Доктор медицини Нік ДіНубіле (США), головний редактор журналу «Лікар і спортивна медицина» з іронією запитує: «Серйозно? Ви справді вірите, що природна запальна реакція вашого організму є помилкою?». Охолодження – дія льоду на травмовані тканини фактично зупиняє природний запальний процес, необхідний для належного одужання. Запалення є природною частиною процесу загоєння і має відбуватися для видалення відходів метаболізму та надходження факторів росту до травмованої ділянки для регенерації. Досліди лікування набряків, наприклад, показали, що з шести пацієнтів тільки чотири отримали видимий результат, тобто говорити про кріотерапію, як про панацею ще зарано. 

Абсолютні та відносні протипоказання

Якщо ви все ж таки вирішите отримати сеанс лікування холодом, то важливо пам’ятати, що існують абсолютні протипоказання таких процедур, це – нелікований високий тиск, інфаркт, перенесений менше ніж пів року тому, декомпенсовані захворювання серцево-судинної системи, нестабільна ангіна пекторіс, венозний тромбоз, наявність кардіостимулятора, гострі захворювання верхніх дихальних шляхів, нирок та сечовивідних шляхів, а також епілепсія, пухлини, інфекційні захворювання шкіри, холодова алергія. Також слід проявити обережність при відносних протипоказаннях, таких як порушення ритму серця, вада серця, ішемічна хвороба, васкуліт (запалення стінки кровоносних судин), клаустрофобія, вагітність. 

Побічні ефекти, перестороги

Іноді після сеансу кріотерапії пацієнт може відчувати оніміння, поколювання, почервоніння чи подразнення шкіри. Такі явища зазвичай є тимчасовими. Якщо вони тривають більше ніж 24 години потрібно звернутися за порадою до лікаря. Ніколи не слід застосовувати кріотерапію довше ніж рекомендовано для методу терапії, який ви використовуєте. Для охолодження всього тіла це не більше 4 хвилин. Якщо ви вдома використовуєте пакет з льодом чи крижану ванну, ніколи не слід наносити лід на ділянку тіла більше ніж на 20 хвилин. А пакет краще загорнути у рушник, щоб не пошкодити шкіру. Хворим на діабет краще відмовитися від лікування холодом, тому що вони не в змозі повністю відчути його вплив, що може призвести до подальшого ураження нервів. Будьте уважні до свого здоров’я!

Текст: Світлана Останіна
Колажі: Каріна Грилюк

Популярні матеріали

Ви потрапили на beta-версію сайту rytmy.media. Це означає, що сайт знаходиться у стадії доопрацювання та тестування. Це допоможе нам виявити максимальну кількість помилок і незручностей на сайті та зробити сайт зручним, ефективним та красивим для вас в подальшому. Якщо у вас щось не працює, або вам хочеться щось покращити у функціоналі сайту — зв'яжіться з нами у будь-який зручний для вас спосіб.
BETA