Існують різні способи доставлення лікарських компонентів у потрібне місце організму. Робити це можна не тільки через травну або кровоносну систему, а й через шкіру. Такий метод лікування називається трансдермальною терапією (від лат. trans – «куди, через» та лат. dermis, від грец. δέρμα – «шкіра»). Її дія ґрунтується на здатності шкіри поглинати і швидко доставляти речовини у кров, міжклітинну рідину, лімфу, тканини організму. Одним із засобів трансдермальної терапії є лікувальний пластир.

Китайські лікувальні пластирі – популярний засіб, який набуває все більшого поширення в країнах Заходу. Це натуральний продукт традиційної китайської медицини. По суті – це компрес із лікувальної суміші, нанесеної на спеціальну тканину, волокна якої пропускають повітря, дозволяючи шкірі «дихати». Пластирі чинять місцеву або загальну терапевтичну дію – все залежить від виду і концентрації активних речовин, які використовувалися для виготовлення суміші.

Основні відмінності пластирів з Китаю від інших подібних продуктів: натуральність; широкий спектр захворювань, при яких вони можуть застосовуватися; дійсно великий вибір – існує близько 200 різновидів. Наприклад, мінеральні (магнітні, турмалінові тощо), рослинні (екстракти рослин, порошок з трав, ефірні олії), також можуть містити елементи тваринного походження (отрута скорпіона і навіть жовч ведмедя тощо).

Пластирі як елемент традиційної китайської медицини

В основній своїй масі китайські пластирі – фітотерапевтичні, тобто в якості основного лікувального компонента використовують лікарські рослини. Фітотерапія – це частина традиційної китайської медицини (ТКМ), яка має більш ніж тисячолітню історію і накопичила величезний досвід використання лікарських трав у медичних цілях. Китайці активно застосовують лікування травами при різноманітних захворюваннях. Китайські лікарі досягли істинної майстерності в поєднанні різних зборів, екстрактів, витяжок для посилення ефективності дії.

Багато трав, які складають основу китайських пластирів, є адаптогенами. Тобто вони допомагають організму впоратися з впливом навколишнього середовища: зміцнюють імунітет, регулюють тиск і рівень цукру в крові, підвищують захисні сили і нормалізують метаболізм. У цьому пластирі цілком відповідають основному принципу ТКМ – лікувати не симптом, а привести у баланс всю систему, щоб організм відрегулював себе сам. Найпопулярніші рослинні компоненти традиційної китайської медицини – женьшень, лимонник, імбир, ягоди годжі, гінко – тобто «місцеві» рослини.

Що лікують, як лікують китайські пластирі

Принцип дії пластиру – це швидка доставка лікувальних речовин безпосередньо в уражене місце або у кров, оминаючи шлунково-кишковий тракт і печінку. Тому часто пластирі називають «сухими крапельницями». Їх накладають на чисту суху шкіру і носять від кількох годин до кількох діб – в залежності від виду пластиру і від недуги, яку він лікує.

Як уже зазначалося вище, китайські пластирі мають дуже широкий спектр застосування:

 • захворювання суглобів, м’язів, кісток;
 • застудні та бронхо-легеневі хвороби;
 • пластирі з антистресовою/тонізувальною дією;
 • регулятори рівня цукру в крові;
 • урологічні захворювання;
 • пластирі для схуднення;
 • гінекологічні проблеми;
 • серцево-судинні захворювання;
 • проблеми зору;
 • дерматологія;
 • травна і вивідна системи.

Вплив пластирів цілком можна прирівняти до дії таблеток, вже вищезгаданих крапельниць чи лікувальних мазей. Зі своїм завданням – доставити активні речовини в уражене місце – вони справляються так само ефективно. Звісно ж, не слід забувати про якість самого пластиру, «чистоту» його складників, рівень концентрації речовин, які діють, їх співвідношення і решту нюансів, про які мають дбати добросовісні виробники оздоровчих засобів. Від цих параметрів залежить кінцевий результат застосування.

bigori
Павло Бігорі

терапевт, сімейний лікар, лікар Традиційної Китайської Медицини, лікар-консультант Аюрведичної клініки Calendula

 

Лікувальні пластирі – це частина китайської фітотерапії. При правильному призначенні, відповідно до патернів Традиційної Китайської Медицини, можуть давати несподівано добрі ефекти. У більшості випадків вони використовуються в комплексі з іншими лікувальними практиками традиційної китайської медицини, такими як: Туй На, акупунктура та Мокса-терапія, фітотерапія, Цигун. Самостійно застосовуються, як правило, у неважких випадках. Більшість компонентів, що використовують при виготовленні пластирів – рослинного походження, інколи використовують і отрути в терапевтичних дозах (отрута скорпіона, витяжка з трави аконіт тощо).

Обмеження у застосуванні тут такі самі, як і у будь-яких інших лікувальних засобів – загальні/індивідуальні протипоказання і чутливість до якогось зі складників. Оскільки суміші для пластирів виготовляються з натуральних компонентів, є ймовірність алергічної реакції, тому варто ретельно вивчати склад та провести тест на алергію перед першим застосуванням. При використанні деяких пластирів слід обмежувати прийом певної їжі, алкоголю – всі ці моменти виробник має зазначати на пакуванні.

Слід пам’ятати, що пластир не є суто лікарським засобом та не може замінити повноцінне лікування. Це засіб комплементарної медицини, тобто медицини, яка доповнює і найвищу ефективність він проявляє у комплексі з іншими видами терапії.

Китайські пластирі та етичність

В окрему категорію слід віднести пластирі зі складовими тваринного походження. Це можуть бути чорні мурахи, морські коники, ведмежа жовч, отрути змій, скорпіонів, порошок з кісток тигра, висушена шкіра морських риб, продукти бджільництва тощо. Застосування тваринних компонентів у китайській медицині налічує сотні, коли не тисячі років і є звичайним явищем, тож такі пластирі – не рідкість. Тому радимо уважно вивчати склад, щоб уникнути використання засобів, які є для вас неприйнятними.

Текст: Юлія Попова
Колажі: Вікторія Майорова

Схожі матеріали

Популярні матеріали

Ви потрапили на beta-версію сайту rytmy.media. Це означає, що сайт знаходиться у стадії доопрацювання та тестування. Це допоможе нам виявити максимальну кількість помилок і незручностей на сайті та зробити сайт зручним, ефективним та красивим для вас в подальшому. Якщо у вас щось не працює, або вам хочеться щось покращити у функціоналі сайту — зв'яжіться з нами у будь-який зручний для вас спосіб.
BETA