Сергій Мельников – судинний хірург однієї з київських лікарень швидкої медичної допомоги. Судинною хірургією і операціями, займається понад 20 років, протягом яких працює в одній і тій самій лікарні. Такий свій кар’єрний шлях пояснює коротко, але зрозуміло: «Тут досить роботи, щоб не мати взагалі ніякого вільного часу». Під час розмови з хірургом дізналися про те, що жити вічно – це майже реальність, чому їсти м’ясо після 40 зовсім необов’язково і як неправильне харчування може перетворити артерію, яка пульсує, на каміння.

rytmy.media

Редакція Ритми Медіа.ink:

Ми готували цей матеріал кілька років тому, для одного з наших вегетаріанських проєктів. Тоді, на жаль, він так і не вийшов у світ, але до сьогодні не втратив своєї актуальності. Ми вирішили опублікувати його, тут і зараз, адже впевнені, що ідеї та думки, які були озвучені героєм цього матеріалу, варті бути почутими і розповсюдженими.

Про науку і життя до 120

Зараз розвиток всього йде в геометричній прогресії. Кожен раз, щоб досягти чогось нового необхідно все менше зусиль і часу. Скоро будемо прокидатись вранці, а нове відкриття буде вже до вечора. І далі ще швидше – це вже не фантастика.

Медицина теж зробила крок вперед. На 3D-принтері можна створювати структури з мікроорганізмів: заряджаєш живі компоненти (біомасу), ставиш програму і друкуєш. Ми ж складаємося з води й білка, а все інше – компоненти. Звучить грубо, але можна брати і «латати» органи.

Найбільше зношуються ті наші органи, які працюють найдовше: серце, легені, печінка. А сьогодні вже можна пересаджувати не просто органи, а цілі органокомплекси. Ті самі легені разом з серцем пересаджувати зручніше – ти тільки підшиваєш камери серця і вшиваєш вени. Це вже наче як деталь в машині – взяв і поміняв, варто тільки підібрати.

120 років – це реальний і можливий вік нашого життя, адже генами в нас закладена саме така тривалість безперебійної роботи серця. Тому є ймовірність, що якщо зуміємо прожити ще 30 років, то можна буде жити вічно.

А паралельно…

Категорія людей з серцево-судинними захворюваннями молодшає. В Україні сьогодні вже в 20-30 років помирають від інфарктів через порушення кровопостачання. Раніше ми вважали, що такі хвороби, як атеросклероз – це діагнози людей після 70 років, а зараз середній вік – це 40 років.

Як артерії перетворюються на камінь і що на це впливає

Серцево-судинна система – це набір з серця, його передсердь, шлуночків, артерій і вен. Це система, яка забезпечує циркуляцію крові: доставляє кисень в усі тканини, забирає вуглекислий газ і відходи життєдіяльності організму.

Нам важливо розуміти, що там, де порушене кровопостачання – там все гине. Тому ураження артерій призводить до інсультів, інфарктів і втрати кінцівок, а якщо уражені вени і венозна система, то це викликає застійні явища, тромбози і набряки.

Найчастіше до таких порушень і хвороб ми доводимо себе самі. Основні фактори впливу знайомі: куріння, неправильне харчування і порушений обмін речовин (ожиріння як наслідок), малорухливий спосіб життя.

З курінням, наприклад, так: нікотин провокує звуження судин і спазм, а при спазмі відбувається пошкодження внутрішнього шару артерії. Утворюються пристінкові утворення, які потім замінюються солями кальцію і перетворюються в те, що називається бляшки, все це відкладається і фактично затвердіває кісткою. Те ж саме відбувається при порушенні обміну речовин, при вживанні жирної їжі: холестерин на стінках відкладається і твердне. Ось це і є той атеросклероз, який є найпоширенішим захворюванням серцево-судинної системи.

Артерії ж еластичні і вони передають пульсову хвилю. А тепер уявіть, що ця еластична трубочка, яка повинна ганяти кров і пульсувати, перетворюється в камінь, кістку. Це не може пульсувати.

Одного разу оперував дівчину, їй всього 28-29 років, і коли розрізали артерію, то там був просто пісок – ні про яку кров і мови не йшло. Що призвело до цього? Порушений обмін речовин, харчування. Все пов’язано з їжею, вплив екології менш істотний.

Ми вже спостерігаємо тенденції правильного харчування, здорового способу життя, але відповісти на питання про те, коли ми побачимо результати цих старань складно. Пропаганда ЗСЖ – це добре, але кількість таких людей на загальному тлі мізерна. Коли хтось говорить, що їх багато, то цей хтось просто перебуває в кімнаті з десяти людей, а за межами цієї кімнати, у великому світі, таких людей мало.

Основний сенс у стимулюванні

Якщо все в нашому організмі не буде використовувати свої потужності, то почне атрофуватися через непотрібність. Коли ми даємо тілу фізичне навантаження – ми стимулюємо роботу серця. Так само стимулювати потрібно все в організмі.

Навіть алкоголь можна вживати в невеликих кількостях. Адже уявіть, що організм ніколи не стикався з ним і при випадковому потраплянні всередину, про яке ми можемо навіть не підозрювати, організм не знатиме, що робити і все закінчиться інтоксикацією.

Надлишку білка бути не може (він розщеплюється до амінокислот), але надлишок жиру – це реально. Після 40 років зовсім немає потреби у тваринних білках (м’ясі), організм більше не використовує його як будівельний матеріал, тому рослинних білків організму вистачить.

Але жири потрібні, у вигляді масел. І ми зараз говоримо про необхідність всього однієї чайної ложки, навіть не кожного дня, а раз на кілька днів. Якщо ми не будемо використовувати нічого жирного, то буде відбуватися атрофія, застої, утворюватися камені. Жири у вигляді масел допомагають розщеплювати ферменти, щоб печінка просто використовувала жовч, яку вона сама ж виробляє.

Та ж ситуація з солодким: його потрібно давати організму, щоб підшлункова працювала з інсуліном, який виробляється в нашому організмі.

Залежності – це лише справа звички

Організм сам все регулює. Всі залежності, в тому числі й харчові – це лише справа звички. Крім наркотиків і алкоголю, хімічної або біохімічної залежності від чого-небудь не існує. Головне визначити, чим себе зайняти і як замінити звичку.

Текст: Олександра Останіна
Колажі: Вікторія Майорова

Схожі матеріали

Популярні матеріали

Ви потрапили на beta-версію сайту rytmy.media. Це означає, що сайт знаходиться у стадії доопрацювання та тестування. Це допоможе нам виявити максимальну кількість помилок і незручностей на сайті та зробити сайт зручним, ефективним та красивим для вас в подальшому. Якщо у вас щось не працює, або вам хочеться щось покращити у функціоналі сайту — зв'яжіться з нами у будь-який зручний для вас спосіб.
BETA