Коли в безтурботному дитинстві чи бездумній юності дорослі казали нам: «‎Вдягни шапку!‎» чи «‎‎Випрями спину!» – нам це здавалося лише надокучливими нотаціями, бо мало хто задумується заздалегідь, які наслідки в майбутньому матиме той непослух та нехтування власним здоров’ям.

Функціональна медицина: як трактується це поняття
Функціональна медицина – це відносно новий погляд на здоров’я, який, проте, був властивий ще лікарям древності. Її особливістю є націленість на лікування всього організму людини, а не окремого органу або явних симптомів. Така медицина має на меті усунення тих дисбалансів організму, які викликали те чи інше захворювання.
Сер Вільям Ослер (уродженець Канади та королівський професор медицини), засновник функціональної медицини, говорить : «‎‎Лікар лікує хворобу. Хороший лікар лікує пацієнта».
Якщо всю медицину схематично зобразити у формі дерева, то Функціональна медицина починається на рівні «‎‎коріння», а вже на рівні «‎листя‎» працює класична.

Марк Хайман, доктор медицини (США), стверджує, що це майбутнє традиційної медицини доступне зараз. Він підкреслює, що «‎‎Функціональна медицина спрямована на виявлення та усунення першопричин захворювання та розглядає організм як єдину цілісну систему, а не сукупність незалежних органів, поділених за медичними спеціальностями». Ця методика спрямована на попередження та лікування комплексних та хронічних захворювань. Лікарі слухають історії своїх пацієнтів та переглядають взаємодію між генетичними, екологічними та життєвими факторами, які можуть впливати на довгострокове здоров`я та складні хронічні недуги.

П’ять принципів Функціональної медицини
Наші хвороби – це тільки вершина айсберга, то ж, щоб їх подолати потрібно дійти до глибини. Цим і займається Функціональна медицина. Вчені-медики та лікарі-практики виділяють кілька основних принципів даної методики:

1) Функціональна медицина розглядає всіх нас, як різних, генетично та біохімічно унікальних. Ця медична допомога лікує людину, а не хворобу. Вона підтримує зцілення організму природно, а не агресивно атакує конкретне захворювання;

2) Функціональна медицина ґрунтується на науці. Останні дослідження показують, що те, що відбувається всередині нас, пов’язане в складну мережу, або знаходиться в мережі взаємостосунків. Розуміння цих відносин дозволяє нам глибше бачити функціонування організму;

3) Наше тіло розумне і має здатність до саморегуляції, що виражається через динамічний баланс всіх систем організму;

4) Організм має здатність лікувати і запобігати майже всім процесам старіння;

5) Здоров’я – це не просто відсутність хвороб, а стан величезної життєвої сили.

Видатний український хірург Микола Амосов писав: «‎‎Лікарі лікують хвороби, а здоров’я потрібно здобувати самому».

Функціональна медицина – це оновлена Аюрведа?
«‎‎Функціональна медицина визначає, як і чому виникає хвороба і відновлює здоров’я, вирішуючи першопричини захворювання для кожної людини» – коли Керол Нейк, практик та засновник Бодхі-Аюрведи почула ці слова, то вирішила, що вони їй щось явно дуже нагадують: «‎Де я чула це раніше? – Ну, Аюрведа, ось де!‎» Аюрведа, система життєвих знань, має дуже схоже визначення. Причина, симптоматика та знання медицини – це три основні фактори для збереження загального здоров’я, що приносять добру роботу та блаженство в житті. Обидві системи, медицина та оздоровлення, розглядають кожну людину як унікальну індивідуальність з різним досвідом, звичками та особливостями. Вони обидві розуміють, що одне й те саме захворювання має різний шлях від початку до поточного стану, тому кожне треба лікувати по-різному. На відміну від вчених Марка Хаймана та Джефа Бленда, які говорять, що функціональна медицина є революційною, Кароль Нейк та її однодумці стверджують, що ці знання існували завжди.

Взаємна інтеграція Аюрведи та Функціональної медицини
Аюрведа – одна з найдавніших наук про зцілення. І Аюрведа і Функціональна медицина прагнуть підтримувати рівновагу в тілі, розумі та почутті та досягати добробут завдяки правильному харчуванню, способу життя, фізичним навантаженням, гігієні сну та практикам управління стресом. Функціональна медицина та аюрведична філософія розглядають людський організм як систему, а симптоми розглядаються як відгалуження глибших системних проблем. Аюрведа особливо налаштована на якість та кількість споживаних продуктів. Окрім відповідних вітамінних, мінеральних, рослинних рецептів, вона рекомендує спеції, які сприяють підвищенню смаку, травлення та обміну речовин. Як Функціональна медицина, так і Аюрведа вважають, що захворювання є наслідком дисбалансу в управлінні енергією. Дослідження свідчать, що ці обидва методи – древній та сучасний, ефективні для зниження ризику серцевих захворювань, хронічних запальних розладів, депресії та тривожності, а також різних метаболічних та хронічних больових синдромів. Використовуючи функціональну медицину як основу лікування, Аюрведа розширює курс оздоровлення та допомагає забезпечити максимальну якість життя.

Розвиток функціональної медицини в наші дні
Проблема зі здоров’ям населення планети сьогодні постає дуже гостро. Якщо взяти для прикладу навіть таку високорозвинену державу, як Сполучені Штати Америки, то з усього бюджету виділеного на охорону здоров’я, понад 75% приходяться на лікування хронічних захворювань. У 2008 році – це становило 16,2% від ВВП, а саме 2,3 трильйона доларів США. Якщо нічого не зміниться, то до 2023 року американці зіткнуться з проблемою, коли щорічні витрати будуть перевищувати 4 трильйони доларів, що еквівалентно затратам на один рік війни в Іраку. Що вже говорити про країни, які не можуть собі дозволити значних вкладень в медицину. Це значить, що людство повинно шукати інші шляхи подолання кризи і боротися варто з першопричинами, а не з наслідками.
Динамічний розвиток Функціональної медицини дає надію на те, що ситуація виправиться і, принаймні, хронічних хвороб стане менше чи вони будуть діагностуватися на більш ранній стадії. Функціональна медицина в першу чергу базується на знаннях з біохімії, анатомії, фізіології, генетики. Призначення того чи іншого виду харчування, препаратів чи фізичних навантажень відбувається після об’єктивного огляду, вивчення лабораторних аналізів та на основі сучасних наукових даних. Тому що таке явище, як хронічні захворювання, виникає із-за малорухливого способу життя, токсинів та солей важких металів з навколишнього середовища та генетики.

Головним плюсом Функціональної медицини в наші дні є те, що, завдяки науці, знанням клінічної медицини та інноваційним технологіям можна ідентифікувати багато з основних причин виникнення хронічних захворювань та вчасно втрутитися для усунення клінічних дисбалансів ще до проявів симптомів хвороби. З допомогою даного методу можна розв’язати такі проблеми, як алергія, апатія, артрит, астма, аутизм, депресія, діабет, синдром хронічної втоми, екзема, безсоння, менопауза, підвищений чи знижений тиск, проблеми з вагою, псоріаз і таке інше.

Функціональна діагностика
Функціональна діагностика – це сучасні методи медичних досліджень, що дозволяють провести об’єктивну оцінку функціонування різних органів та систем з можливістю виявлення патологій та збоїв, визначення ступеню порушення. В сучасних клінічних лабораторіях ми можемо промоніторити свій тиск (АТ), зробити електрокардіограму (ЕКГ), електроенцефалограму (ЕЕГ), перевірити стан будь-якого органу з допомогою апарату ультразвукового дослідження (УЗД), комп’ютерної томографії (КТ), магнітно-резонансної томографії (МРТ) та отримати інші важливі дані про стан всього організму чи конкретного органу.

Як треба діяти?
З огляду на серйозну проблему людства у 21 сторіччі виникає нагальна проблема змінити застарілу систему охорони здоров’я. По-перше, визнати та затвердити більш сучасні та успішні моделі профілактики та лікування. По-друге, перепрофілювати освітні та медичні програми для медпрацівників, щоб максимально допомогти їм отримати необхідні знання та майстерність в лікуванні та профілактиці хронічних хвороб. По-третє, Забезпечити необхідною медичною допомогою та розширити превентивні стратегії, визнавши, що найбільші загрози виникають через те, як ми живемо, робочого ритму, що ми їмо та п’ємо, як і скільки рухаємось.

Текст: Світлана Останіна
Колажі: Каріна Грилюк

Популярні матеріали

Ви потрапили на beta-версію сайту rytmy.media. Це означає, що сайт знаходиться у стадії доопрацювання та тестування. Це допоможе нам виявити максимальну кількість помилок і незручностей на сайті та зробити сайт зручним, ефективним та красивим для вас в подальшому. Якщо у вас щось не працює, або вам хочеться щось покращити у функціоналі сайту — зв'яжіться з нами у будь-який зручний для вас спосіб.
BETA