В Аюрведі напрямок, який присвячений зміцненню захисних сил організму, називається В’яадхіксаматва (vyaadhi – «хвороба», ksamatva – «опір»).

skopincev
Дмитро Скопінцев

невролог, лікар сімейної медицини, доктор Аюрведи, фітотерапевт, засновник і головний лікар Аюрведичної клініки Сalendula (Угорщина)

Імунітет за Аюрведою

Імунітет (Дхатусаамя) заснований на таких поняттях, як вогонь травлення (агні), їжа і формування тканин. Квінтесенцією (основою) саморегуляції тканин є Оджас – життєва енергія, яка проникає в усі тканини і клітини. Саме Оджас формує спротив організму хворобам.

Виснажують Оджас ті ж фактори, що знижують і функції органів: стрес, неправильне харчування, порушення режиму дня. Але іноді споживання здорової їжі і дотримання денного розпорядку недостатньо для того, щоб запобігти хворобі. Важливо звертати увагу і на поведінку (моральну й аморальну), цикли природи, сенсорні сприйняття, особливості конституції тіла. Їх вплив визначає характер захворювань: помірні або серйозні, гострі або хронічні, легко виліковні або невиліковні.

Три види імунітету

1Сахайя (вроджений або природний імунітет)

Вроджений імунітет успадковується від батьків і проявляється на хромосомному рівні. Слідуючи рекомендаціям, можливо знизити різні дефекти.

2Калаї – час доби, сезон, вік, місце проживання

Усі ці фактори впливають на підвищення імунітету. Наприклад, місця з достатком водойм, свіжим прохолодним повітрям (умови Капха-доші) сприяють міцному імунітету. Крім цього, імунітет сильніший рано вранці, навесні і в молодості, у порівнянні з вечірнім часом, літньою порою і старістю.

3 Юктікрута (набутий імунітет)

Тобто дотримання певних приписів, рекомендацій, способу життя.

Що зміцнює імунітет?

  • Расаяна – омолодження організму, завдяки якому відбувається звільнення від хвороб фізичне та подумки (на рівні думок). Цей аюрведичний напрямок передбачає спеціальні
    накопичувальні процедури та прийом расаяна-препаратів.
  • В’яяма – заняття йогою. Комплекс вправ підбирається відповідно до типу конституції тіла, а також за допомогою універсальних асан. Щоденні заняття на 50% покращують травлення, посилюють метаболізм тканин, а значить – підвищують імунітет.
  • Сатм’я – придатність. Прийом корисних речовин, відмова від шкідливих. Це певні трави, харчові продукти, здорові звички тощо.

Текст: Дмитро Скопінцев
Колажі: Вікторія Майорова

Схожі матеріали

Популярні матеріали

Ви потрапили на beta-версію сайту rytmy.media. Це означає, що сайт знаходиться у стадії доопрацювання та тестування. Це допоможе нам виявити максимальну кількість помилок і незручностей на сайті та зробити сайт зручним, ефективним та красивим для вас в подальшому. Якщо у вас щось не працює, або вам хочеться щось покращити у функціоналі сайту — зв'яжіться з нами у будь-який зручний для вас спосіб.
BETA