Ми вже розповідали про три причини виникнення хвороб ось тут, а тепер переходимо до стадій розвитку.

Сучасна медицина розпізнає тільки дві стадії хвороби. Перша з них – це та, на якій хворобу вже можна виявити. Друга стадія – ускладнення, тобто етап, коли хвороба перейшла на суміжні області тіла і стала практично незворотною.

Що ж до Аюрведи, то вона виділяє цілих Шість Стадій розвитку Хвороби (Шат Крійя Кал). Цікаво, що стадія видимого (уже виявленого) захворювання і стадія ускладнень займають у цьому переліку два останні місця.

skopincev
Дмитро Скопінцев

невролог, лікар сімейної медицини, доктор Аюрведи, фітотерапевт, засновник і головний лікар Аюрведичної клініки Сalendula (Угорщина)

Ще задовго до того, як з’являться перші зовнішні симптоми, доктор Аюрведи може розпізнати і зупинити хворобу. Основними факторами розвитку хвороби є токсичність ами і рухливість дош (доша-гаті). Тож, проаналізуймо, всі стадії розвитку хвороби з точки зору цих двох факторів.

Ключові поняття:

Ама – поняття в аюрведичній системі оздоровлення, що означає шлаки і токсини, які утворюються в тілі на клітинному і тканинному рівні через нестачу вогню травлення в шлунково-кишковому тракті. Ама може також бути визначена як токсичні частки, сформовані в тілі через погане засвоєння, перетравлення, поганий метаболізм. За Аюрведою, належне засвоєння, перетравлення їжі – один з найважливіших процесів людського тіла.

Доші – три життєві сили, три енергії, які керують роботою людського організму, духу й розуму. Вони утворюються з п’яти першоелементів: повітря, вогонь, вода, ефір, земля. Сплетіння цих елементів дає існування трьом типам дош: Пітта (вогонь і вода – «жовч»), Капха (земля і вода – «слиз»), Вата (повітря і ефір – «вітер»). Ці енергії відповідальні за всі процеси, що відбуваються в організмі та свідомості людини.

Стадія перша: Накопичення (Санчайя)

Перша стадія називається стадією накопичення, або Санчайя. У цей період ама, яка виникла в результаті порушеного травлення, збирається в шлунково-кишковому тракті. Цей стан асоціюється зі слабким ятхар-агні (вогонь травлення, що сприяє виробленню шлункового соку) і з надлишком однієї з дош.

Ама, що обумовлена ​​надлишком капха-доші, – накопичується в шлунку.
Ама, що обумовлена ​​дисбалансом пітта-доші, – накопичується в тонкому кишківнику.
Ама, що обумовлена ​​дисфункцією вата-доші, – накопичується в товстому кишківнику.

Присутність ами порушує діяльність дош і проявляється незначною, але все ж цілком помітною симптоматикою. Проте людина майже ніколи не реагує на ці симптоми, адже вони минають через кілька годин.

Але ж усі симптоми говорять про фізіологічний дисбаланс. Коли ми придушуємо або ігноруємо їх, ми ніби запрошуємо хворобу влаштуватися в нашому тілі.

Уявіть собі, що ви вечеряли з друзями і з’їли щось не те. Можливо через те, що це був пізній час і ятхар-агні (вогонь травлення) вже встиг «задрімати» і в цю ніч у вас сталося нетравлення (диспепсія) шлунку, яке завадило вашому сну. Вранці ви відчули важкість, сонливість, можливо, нудоту. Неповністю перетравлена їжа залишилася в шлунку і нудота була сигналом організму про потребу позбутися цієї їжі. Найкраще в такій ситуації дотримуватись посту, щоб дати вогню травлення змогу знову розгорітися на повну і закінчити травлення. А що робимо ми? П’ємо каву, приймаємо антацидний засіб (який знижує кислотність шлунку), щоб приховати симптоми і поліпшити самопочуття.

Без правильної поведінки і відповідних дій неперетравлена їжа і побічні продукти неправильного функціонування дош залишаться в організмі та перейдуть у кишківник. До полудня нудота пройде, але на зміну їй прийдуть підвищена кислотність, здуття живота і неприємний присмак у роті. Це відбувається тоді, коли неперетравлена їжа переміщується в зону пітти. Якщо ми проковтнемо ще одну пігулку антацида або вирішимо «заїсти» неприємний смак, хоча не відчуваємо голоду, це ще більше навантажить наш ятхар-агні. Весь день рівень енергії буде низьким, але до вечора чи до ранку ми відчуємо себе краще.

Але виявляється, що разом з нудотою і здуттям зникає шанс позбутися майбутніх захворювань. Ці симптоми проходять не тому, що нам об’єктивно стає краще, а тому, що ама більше не навантажує травний тракт, і попри суб’єктивне поліпшення самопочуття, у тілі вже присутні перші зерна майбутнього захворювання.

Стадія друга: Пракопа (стадія Порушення)

Друга стадія хвороби називається Пракопа, що означає «збудження, провокація». Як тільки нам стане краще, думки про зміну харчування і спосіб життя зазвичай залишають нас. Ми продовжуємо ігнорувати знаки, що попереджають організм і накопичуємо аму. Зрештою кількість переходить у якість, ама «збуджується», тобто стає активною у місцях свого накопичення (у травному тракті), і починається наступна – третя стадія хвороби.

Ця стадія немає виражених клінічних симптомів, але досвідчений спеціаліст з Аюрведи може виявити наявність ами по пульсу і дати рекомендації, які зупинять хворобу на цій стадії.

Стадія третя: Прасара (стадія Поширення)

Третя стадія хвороби називається Прасара. Це слово походить від дієслів «залишати» і «поширюватися». Переповнюючи місце свого утворення, а саме шлунково-кишковий тракт, ама переноситься дошами в дхату (тканини людського тіла) разом з поживними речовинами в процесі доша-гаті (рух дош від більш до менш щільних структур тіла (пустот), і назад, який відбувається два рази на день).

Виникає питання: чому доша-гаті не переносить аму у зворотному напрямку – від дхату (тканин людського тіла) до пустот (менш щільних структур тіла). Ключ до відповіді – липкість ами. Як тільки ама закріплюється в дхату (тканинах тіла), її липкі властивості заважають повернути її назад у шлунково-кишковий тракт.

Стадія четверта: Стхана самшрайя (стадія Відкладення)

Ама закріплюється в ослаблених і хворих дхату (тканинах), у місцях зі слабким імунітетом. Там вона викликає функціональні структурні порушення. На цій стадії розвиваються дегенеративні захворювання і виникає загроза серйозних інфекцій. Які саме дхату (тканини) стануть ціллю для ами, зумовлено низкою факторів: це спадковість, вплив попереднього способу життя і харчування, стресу, хімічних забруднень і радіації, травм. Комбінація цих чинників викликає ураження певних тканин.

Стадія п’ята: В’якта (Клінічна стадія, або стадія Прояву симптомів)

В’якта означає – «те, що можна побачити». На цій стадії з’являються перші видимі симптоми. Захворювання пригнічує здатність організму підтримувати свої захисні та інші функції.

Накопичені дисфункції та структурні зміни дозволяють хворобі «прокинутися». Саме зараз хворобливий процес проявляється симптоматикою, яка використовується сучасною західною медициною для класифікації та діагнозу. Але оскільки в сучасній медицині немає точного і повного розуміння причин захворювання, лікування часто спрямоване на позбавлення від симптомів, а не від причин. Навіть у тому випадку, якщо вдається тимчасово полегшити симптоми, хвороба, як правило, повертається або знаходить інший спосіб прояву.

Стадія шоста: Бхеда (стадія Ускладнень)

Остання стадія хвороби в Аюрведі називається Бхеда – «диференціювання». Якщо на п’ятій стадії можна поставити загальний діагноз, то на шостій – диференційний діагноз. На цій стадії детально проявлені всі групи симптомів, і тому не виникає ніяких сумнівів у природі захворювання.

Для цієї стадії характерне серйозне порушення функцій дхату (тканини тіла) і сильне пошкодження шротів (каналів циркуляції: дихальної, кровоносної, травної тощо, що проходять всередині кожної тканини), а також притаманні ускладнення – ураження суміжних дхату (тканин). Хворобливі ефекти можуть посилюватися в результаті побічної дії ліків. На стадії Бхеда багато хвороб вже не піддаються повному лікуванню.

Дегенеративні зміни й інфекції не розвиваються за одну ніч. На це йдуть роки і десятиліття сіяння насіння і пророщування зерен, неправильного способу життя і поганого харчування. Якщо людина знає, яка їжа і спосіб життя, відповідають його доша-конституції, вона зможе запобігти хворобі. Це завжди легше, ніж лікувати. Тому необхідно вчитися профілактиці хвороб і підтримці здорового способу життя. Найкраще – ще з дитинства.

Текст: Дмитро Скопінцев
Колажі: Вікторія Майорова

Схожі матеріали

Популярні матеріали

Ви потрапили на beta-версію сайту rytmy.media. Це означає, що сайт знаходиться у стадії доопрацювання та тестування. Це допоможе нам виявити максимальну кількість помилок і незручностей на сайті та зробити сайт зручним, ефективним та красивим для вас в подальшому. Якщо у вас щось не працює, або вам хочеться щось покращити у функціоналі сайту — зв'яжіться з нами у будь-який зручний для вас спосіб.
BETA