Розуміння хвороби в Аюрведі вагомо відрізняється від концепцій сучасної медицини. Попри те, що аюрведа визнає патогенний (тобто хвороботворний) вплив вірусів і бактерій, вона заперечує здатність останніх самостійно викликати хворобу. В організмі і в навколишньому середовищі живе величезна кількість мікроорганізмів, які медицина вважає джерелом хвороби. Чому ж одна людина піддається впливу цих факторів, а інша залишається здоровою? Які неочевидні фактори беруть участь у розвитку хвороб?

skopincev
Дмитро Скопінцев

невролог, лікар сімейної медицини, доктор Аюрведи, фітотерапевт, засновник і головний лікар Аюрведичної клініки Сalendula (Угорщина)

Існує багато методів, які ефективно знищують патогенні мікроорганізми. Однак у багатьох випадках (наприклад, при урогенітальних інфекціях, туберкульозі) хвороба часто повертається через кілька років. Антибактеріальна та противірусна терапія працюють лише деякий час. Вони не позбавляють від слабкості і схильності до конкретного захворювання, що призводить до його повернення. Це показує неповноту виключно алопатичного (терапевтичного методу, що заснований на використанні фармакологічних засобів, які викликають в організмі реакції, протилежні симптомам наявного захворювання) погляду на походження хвороби. Щоб встановити справжню причину хвороби, ми повинні спрямувати свій погляд за межі фізичних факторів.

Ми – це не тільки, і не стільки, тіло. Хвороба також – не тільки, і не стільки, фізичне явище. З аюрведичної точки зору жива людина складається з чотирьох аспектів: душі, розуму, почуттів і тіла. Всі чотири аспекти беруть участь у будівництві здоров’я і щастя. І всі вони роблять свій внесок у виникнення хвороби. Аюрведа говорить, що розум є ключовим чинником у підтримці життєвої сили кожного аспекту та збереженні його зв’язку з цілісністю життя. Саме стан розуму визначає силу і слабкість тіла, його опірність або схильність до хвороботворних чинників.

Три причини хвороби за Аюрведою


Праджня апарадха – помилки інтелекту (неправильне використання інтелекту).
Асатмья індріядха самьог – неправильне використання почуттів.
Паринам – вплив сезонних/кліматичних змін.

Аюрведа вважає саме помилку інтелекту (неправильне використання інтелекту) найважливішою серед усіх трьох причин виникнення хвороби.

Найсерйозніша помилка інтелекту – це його самоідентифікація лише з частинами знання і з індивідуальними об’єктами, а не з безмежною цілісністю, яка є її правдивою природою.

Тобто, ми схильні ідентифікувати себе з обмеженнями, а не з безмежним потенціалом. Це є фактором стресу, адже формує неправильне ставлення до життя. Більшість людей робить свій вибір несвідомо. Моделі поведінки і система переконань, які звичні для нашої культури і прищеплені освітою, демонструють і посилюють втрату природного та тісного зв’язку між інтелектом і джерелом чистого (ясного та зрозумілого) Знання.

Причина перша: неправильне використання інтелекту
(Праджня апарадха)

формується в ранньому віці, залежить і слабне паралельно з ослабленням в нашому розумі ясності, невинності і радості (в Аюрведі це зветься сатвичним компонентом). А з ослабленням цієї ясності (саттви) ми втрачаємо здатність до розрізнення. Як тільки це відбувається, наш інтелект починає здійснювати різноманітні помилки. Серед них – вибір їжі і лінії поведінки, що суперечить природному балансу дош в організмі і принципам елементів, якими керує навколишнє середовище. Ці помилкові рішення конфліктують з законами природи і, по суті, є злочинами проти нашого добробуту. Створюючи дисгармонію в наших відносинах з природою, ми тим самим створюємо внутрішню дисгармонію, природним наслідком якої і є хвороба.

Коли інтелект відколюється від цілого, розум слабшає і помилковий вибір призводить до хвороби. Як приклад – пияцтво і паління. На кожній пачці сигарет можна прочитати ясне попередження про шкоду для здоров’я. Кожен знає, що алкоголь і тютюн послаблюють імунну систему і викликають ряд серйозних захворювань. Незважаючи на це, багато хто продовжує пити і курити – собі на шкоду.

Причина друга: неправильне використання почуттів
(Асатмья індріядха самьог)

Коли ми втрачаємо ясність (сатвичний компонент), розум втрачає здатність приймати рішення, які допомагають підтримувати життя, і ми починаємо використовувати почуття собі на шкоду. Адже почуття можна перевантажити, піддати голоду або отруїти емоційними токсинами. Згідно з Аюрведою, неправильне використання почуттів – це друга причина хвороб. Неправильне використання почуттів послаблює їх захисну функцію і це може впливати на розум і тіло. Від цього впливу ясність (саттва) послаблюється ще більше, виникає дисбаланс дош і утворюється ама (нездоров’я).

Причина третя: вплив сезонних/кліматичних змін
(Паринам)

Нездоров’я (ама) порушує здатність дош злагоджено та ефективно працювати. Доші втрачають свою природну функцію підлаштовуватись і не можуть більше адаптуватись до змін клімату або пори року, правильно реагувати на потреби організму, що виникають внаслідок змін у навколишньому середовищі. У результаті з’являється ще більше нездоров’я (ами), сіється нове насіння хвороби. В Аюрведі нездатність організму пристосуватися до нових умов називається Паринам, що означає «вплив елементів на тіло». Паринам вважається третьою причиною хвороб.

Попри те, що головною причиною хвороб є помилки інтелекту (праджня апарадха), усі три названі фактори порушують гармонію елементів, які керують природою, і дошами, які керують фізіологічними процесами. Коли ритми нашого життя не відповідають ритмам природи, стрес, слабке травлення і дисбаланс дош є закономірним результатом.

Як тільки доші виходять з рівноваги, збільшується навантаження як на ятхар-агні (біологічний вогонь, який відповідає за обмін речовин), так і на дхату-агні (де дхату – це основні тканини людини: шкіра, м’язи, жир, а агні – вогонь травлення). Ослаблений вогонь травлення гірше розкладає їжу на поживні речовини. Внаслідок цього формується нездоров’я (ама), і тканини нашого тіла (дхату) не отримують достатнього харчування. Коли в тканинах накопичуються токсини і не вистачає живлення, порушується імунітет. В організмі починається посилення хвороботворних факторів, розмноження вірусів і бактерій, які ніби готують сцену для різноманітних інфекцій і дегенеративних захворювань. З аюрведичної точки зору самі патогени є вже другою причиною хвороб. Майже у всіх випадках на фізичному рівні хвороба з’являється в результаті порушення функції і подальшого розвитку структурних наслідків.

Текст: Дмитро Скопінцев
Колажі: Вікторія Майорова

Схожі матеріали

Популярні матеріали

Ви потрапили на beta-версію сайту rytmy.media. Це означає, що сайт знаходиться у стадії доопрацювання та тестування. Це допоможе нам виявити максимальну кількість помилок і незручностей на сайті та зробити сайт зручним, ефективним та красивим для вас в подальшому. Якщо у вас щось не працює, або вам хочеться щось покращити у функціоналі сайту — зв'яжіться з нами у будь-який зручний для вас спосіб.
BETA