НАПРЯМКИ / Аюрведа

Це система оздоровлення, яка прийшла до нас з Індії. Аюрведа (що перекладається як «наука про життя») – це ціла філософсько-медична наука про саме життя, про спосіб життя, здоров’я та довголіття.

Аюрведа говорить, що в кожній людині є достатньо енергії та ресурсів, щоб зробити себе здоровим. Аюрведа вважає суб’єктивні, нематеріальні сторони життя (свідомість, почуття, емоції) і сторонам об’єктивним, матеріальним, тим, які ми можемо сприймати за допомогою фізичних почуттів. Аюрведа вважає аю, тобто життя, розумним і цілісним поєднанням чотирьох аспектів: атми (душі), манаса (розуму), індрій (почуттів) і шаріра (тіла). Кожен з чотирьох аспектів виконує власні функції і вносить вклад в загальне, яке ми називаємо життям. Аюрведа має на меті підтримку між ними збалансованих, всебічних відносин.

За Аюрведою наш світ і все, що в ньому існує, складається з 5 елементів: води, вогню, землі, повітря та ефіру. В кожному з нас також є ці 5 елементів, вони формують пари – доші – це і є наші сили, які впливають на здоров’я і життя. У кожної людини існує вроджена і притаманна їй доша – пракріті.

Аюрведа говорить, що:

 • кожна людина унікальна, але водночас є невіддільною частиною Всесвіту;
 • оздоровлення організму має відбуватися природним шляхом;
 • щоб вилікуватися, потрібно виявити причину хвороби і усунути її;
 • лікування повинно зцілювати і душу, і тіло;
 • все впливає на наше життя і здоров’я: дієта, дотримання режиму дня, сезонні
  рекомендації, йога, медитації, фітопрепарати, фізіологічне очищення організму.

П’ять елементів, з яких складається все, що існує у світі, створюють пари. Такі пари в Аюрведі називаються дошами. Саме вони впливають на здоров’я, характер, звички, поведінку та особистість людини. Всього існує три доші: Вата (повітря і космос), Пітта (вогонь і земля), Капха (земля і вода). Аюрведа виділяє три основні Доша-типи: Вата, Пітта, Капха, але часто зустрічаються також змішані варіанти типів (Піта-Капха, Капха-Ватта тощо).

Щоб визначити свою дошу потрібно проаналізувати конституцію тіла, виокремити головні фізичні та психологічні особливості та порівняти з описами традиційних аюрведичних характеристик. Визначити свій доша-тип вам також допоможе лікар чи спеціаліст з Аюрведи, або ж онлайн та оффлайн доша-тести, які показують ту дошу, яка переважає.

Західна медицина розпізнає тільки дві стадії хвороби. Перша – це та стадія, на якій хворобу вже можна виявити (клінічна, з симптомами). Друга стадія – ускладнення, тобто коли хвороба перейшла на суміжні області тіла і стала практично незворотною.

Аюрведа ж виділяє шість стадій розвитку хвороби:

 • стадія накопичення хвороби;
 • стадія збудження хвороби;
 • стадія відкладання хвороби;
 • стадія поширення хвороби;

і два останніх:

 • клінічна стадія видимого захворювання з проявами симптомів;
 • стадія ускладнень.

Ми – це не тільки тіло, а хвороба – це не тільки фізичне явище. Адже крім тіла існують ще розум, душа, почуття. Саме стан розуму визначає силу і слабкість тіла, його супротив, або схильність до хвороби і її чинників. Лікарі Аюрведи можуть розпізнати хворобу ще на перших стадіях, коли симптом не виявлені.

В Аюрведі існують практики, які спрямовані на розвиток свідомості (як от медитація), а також практики, які спрямовані на покращення фізіології людини і об’єднуючи практики (як от йога). Аюрведа також має свої рекомендації для нормалізації сну та фізичної активності. Існує також аюрведична терапія – спеціальні процедури з використанням масел, рослинних препаратів мінералі тощо. А ще – аюрведична дієтологія, яка має рекомендації щодо харчування, адже харчування, за Аюрведою, – один з головних аспектів здорового життя.

Панчакарма є однією з найголовніших терапій в аюрведичній системі оздоровлення. Панчакарма – комплекс процедур, який активує в організмі природні процеси очищення та оновлення. Вона ніби повертає організм людини в певну вихідну точку. Панчакарма фокусується не на хворобі, а на пацієнті, на особливостях його фізіології та анатомії. Відбувається не тільки «лікування» хворих органів і тканин, а й збалансування дош.

Не обов’язково. Аюрведа досліджує вплив продуктів на травлення і збалансування фізіології, підтримання сил, здоров’я, а також на розвиток свідомості. Аюрведа розділяє продукти та їжу на сатвичну (чиста та свіжа їжа, яка збільшує працездатність і сили, покращує фізичне і духовне здоров’я), раджастичну (яка збуджує, включає продукти, які збільшують тепло в організмі, підсилює усі процеси, іноді занадто) та тамасична їжа (несвіжа, яка зазнала сильного перероблення; такі продукти підсилюють емоційні прояви, але створюють тягар в організмі і викликають агресію). Але кожна людина унікальна і має свої особливості, а значить здатна сама обрати той стиль харчування, який природний для неї. Аюрведа проповідує ненасильство, насамперед це означає не силувати себе до чогось, до чого людина ще не готова.

Ви потрапили на beta-версію сайту rytmy.media. Це означає, що сайт знаходиться у стадії доопрацювання та тестування. Це допоможе нам виявити максимальну кількість помилок і незручностей на сайті та зробити сайт зручним, ефективним та красивим для вас в подальшому. Якщо у вас щось не працює, або вам хочеться щось покращити у функціоналі сайту — зв'яжіться з нами у будь-який зручний для вас спосіб.
BETA