Розповідаємо про виклики, які чекають нас після виходу з самоізоляції і про те, що можемо зробити.

Після тривалого часу, який ми всі провели вдома під час самоізоляції, наступною задачею буде повернутися до нормального життя. У цій ситуації є декілька ризиків. Розглянемо спочатку їх:

1. Самоізоляція закінчиться, але ризик захворіти все ще є.  А може навіть й більший, ніж до ізоляції. Постійне використання антисептиків, відсутність достатньої фізичної активності та свіжого повітря – це шкодить роботі імунітету.

2. Після повільного темпу життя вдома потрібно буде швидко «включитися» та почати діяти: відновлювати бізнес та діяльність компанії, повертатися до звичної роботи або навіть шукати нову.

3. Життя вже не буде таким, яким було. Багато хто з нас побачив, що бездіяльність людства протягом останнього місяця-двох-трьох досить непогано вплинула на природу, атмосферу і все навкруги. Отже, тепер відповідальність людей за природні катаклізми та забруднення навкруги не помічати більше не вийде. Від цього часу ставитися до життя потрібно буде ще більш свідомо, ніж раніше. І справа не лише в сортуванні сміття, звичайно. Хоча й у цьому також.

Що ми можемо зробити?

1 Самоізоляція закінчиться, але люди все ще можуть захворіти

Ми всі розуміємо, що епідемію, тим більше пандемію, не зупинити просто сидінням вдома. Таким чином можна лише виграти час та дати можливість країні трішки підготуватися, людям стати більш уважними, переформатувати свою свідомість, зняти фокус лише з себе та почати думати про інших, знизити навантаження на лікарні.

Після того, як все в країні знову запрацює, ситуація зміниться: люди знову почнуть хворіти. Розуміючи це, ми можемо вже зараз підготуватися до такого сценарію.

Для якісної підготовки краще за все буде дотримуватися тих же правил, що й під час карантину:

 • Ретельна гігієна
  Протирання телефонів і використання антисептиків, і з дозою критичного ставлення до прибирання власної домівки, провітрювання приміщення, миття рук та обов’язкового душу щовечора.
 • Підвищення імунітету
  Організм людини дуже розумна система. Якщо ми вчасно даємо йому правильні сигнали, підтримуємо його у чистоті та додаємо певні корисні речовини для покращення захисту від зовнішніх ворогів – вірусів, бактерій, токсинів, то все буде добре. Що можна зробити: вживати адаптогени, вітаміни С і D, починати ранок з корисного напою – тепла вода з лимоном, медом та куркумою.
 • Особлива увага до дієти та стан травної системи
  Здатність нашого тіла позбавлятися від токсинів, в тому числі під час та після вірусного навантаження на організм, тісно пов’язана зі станом системи травлення. Чим краще тіло може позбутися токсинів, тим краще працює імунна система, тим швидше ми одужуємо, якщо все ж захворіли. Для того, щоб травна система добре працювала, треба дотримуватися дієти та сезонних рекомендацій. Навесні краще за все не вживати продукти, які викликають утворення слизу, адже слиз – це ідеальне поживне середовище для розмноження бактерій та утворення токсинів.
2 Після повільного темпу життя вдома потрібно буде швидко «включитися» та почати діяти

Зрозуміло, що економічна криза вже є: багато компаній та людей, особливо в нашій країні, не можуть собі дозволити не працювати декілька місяців. Після самоізоляції нам потрібно буде відновлювати робочі процеси та власну фінансову стабільність. Може виникнути бажання зробити максимально багато за короткий проміжок часу. А паралельно, важливо не перейти межу ефективності та не загнати себе у стан стресу, адже саме він сприяє зниженню імунітету та хворобам. Отже, тут важливо пам’ятати:

 • «Ні!» стресам, негативним думкам та junk food для мозку
  Час після карантину має бути продуктивним. Отже, гарні думки, позитивне ставлення до розвитку ситуації, оптимізм – наші найкращі помічники та джерело корисної енергії. Зменшуйте негатив та фільтруйте інформацію: новини, TV, соціальні медіа. Більше корисної інформації, гарної літератури, кіно, музики.
 • Сон та відпочинок
  Багато працювати, але вчасно зупинятися – це навичка, яка має стати звичкою. Нормувати свій графік, навіть якщо ви працюєте на себе або керуєте власною компанією. Занадто просто зануритись у роботу нон-стоп, але це завжди призводить до негативних наслідків – проблеми зі здоров’ям, стреси, хронічні хвороби, розлад стосунків у родині. А отже, нормований робочий день, обов’язкові паузи протягом дня, вчасний відпочинок, практики релаксації та здоровий сон.
 • Позитивне оточення, більше часу з сім’єю та друзями
  Під час карантину ми всі так скучили за нормальним живим спілкуванням. Психологи навіть кажуть, що самоізоляція може призвести до депресії. Стає добре зрозуміло, що людина все ж таки істота соціальна. А отже, після закінчення карантину, саме час для того, щоб повернутися до необхідного нам спілкування. Виділяйте вечори для сімейного відпочинку та безпечних зустрічей з друзями – це корисно. Звичайно, контакти, які приносять негатив або руйнують вас, краще перервати або поставити на паузу. Зараз нам всім потрібні гарні емоції.
 • Фізична активність та більше свіжого повітря
  Гіподинамія – наслідок карантину для багатьох. Вдома неможливо стільки рухатися, як на свіжому повітрі. Зосередьте свою увагу на фізичній активності та перебуванні на свіжому повітрі.
3 Життя вже не буде таким, як було

Неможливо нескінченно споживати. Під час карантину ми зрозуміли, що в житті важливе зовсім не матеріальне. А важливо бути здоровим, щоб у відповідний час допомогти не лише собі та своїй родині, але й людям навколо. Важливо бути адекватним, мати гарні нерви, здоровий глузд, мислити критично, а не йти за напрямком вітру. А отже, кілька важливих пунктів тут:

 • Критичне мислення
  Інформація, періодична паніка та нервування – ситуація нескінченного напруження. Важливо вчитись відокремлювати емоції та хвилювання від розумової роботи та вмикати критичне мислення. Але найголовніше – це зберегти рівновагу та спокій у стресовій ситуації. Це гарна практика на все подальше життя. Розвивайте всі ці навички самостійно, або з учителями та психологами.
 • Етичне життя
  Чи потрібна така робота, де інтереси людей, суспільства не враховуються, а виробництво явно шкодить навколишньому середовищу? Чи хочу я далі працювати так, як до цього? Яку сферу роботи я обираю для себе? Чи хочу я бути людиною, що несе шкоду планеті та людям? Чи може я хочу впливати позитивно, показати приклад іншим, стати людиною, яка змінює світ на краще, хоча б в чомусь зовсім невеличкому? Задавати собі такі питання дуже корисно. Та слухати чесні відповіді зсередини своєї душі.
 • Раціональне споживання
  Чи мені насправді потрібна ця п’ята чорна сумка, знову змінювати телефон на новий і стільки дитячих іграшок? Чи потрібно ще багато інших речей, до яких ми звикли? Особливо, коли ми розуміємо, як виробництво впливає на планету. Варто не лише сортувати, але й споживати менше. Купувати їжі лише стільки, скільки можете з’їсти, уникати зайвого викидання у смітник тощо. Зараз чудова можливість змінити звички на нові, ще критичніше ставитися до споживання. Світло, як відомо, має перемогти!

Замість висновку: важкі часи не можуть тривати невідомо скільки часу, адже в цьому світі все змінюється. Але ми можемо чекати кращих часів, щоб змінюватись, а можемо ініціювати зміни самостійно. Допомогти планеті, роблячи маленькі кроки кожного дня. Не просто вийти з карантину та повернутися до звичного життя, а закінчити цю самоізоляцію рішенням стати прикладом для інших людей та світлом цього світу.

Популярні матеріали

Ви потрапили на beta-версію сайту rytmy.media. Це означає, що сайт знаходиться у стадії доопрацювання та тестування. Це допоможе нам виявити максимальну кількість помилок і незручностей на сайті та зробити сайт зручним, ефективним та красивим для вас в подальшому. Якщо у вас щось не працює, або вам хочеться щось покращити у функціоналі сайту — зв'яжіться з нами у будь-який зручний для вас спосіб.
BETA