Нас переслідує твердження про те, що вода – джерело життя і щодня потрібно випивати не менше двох літрів води. Розберемося, чи дійсно вода для організму така важлива, а також скільки, навіщо і якої рідини насправді потрібно пити.

1 Навіщо пити?
 • Тому що тіло людини на 60% складається з води, мозок – на 85%, а кров – на 90%. Зниження кількості води в тілі на 15-20% призводить до загибелі, ще й досить болісної.
 • Тому що вода – основа життя для кожної клітини в тілі людини. Клітини організму пропускають воду, поглинаючи її ззовні. Кожна клітина має вибіркову проникливість. Це означає, що вона поглинає поживні речовини, які потрібні їй для життєдіяльності, та воду. За 1 секунду клітина поглинає до 1 млрд молекул води.
 • Тому що нирки – головний орган очищення організму та виділення, який працює за умови постійного руху рідини. Вода проходить через цей головний фільтр тіла, всі корисні речовини поступають в кров, а все, що організму не потрібно, виходить через органи виділення. До того ж, самі нирки покриті тоненькою мембраною, яка завжди має бути зволоженою.
 • Тому що за умови нестачі води кров густішає. А це означає, що зростає кров’яний тиск. Кровоносним судинам стає важче пропускати густу кров, ускладнюється робота серця.
 • Тому що вода – електроліт, який забезпечує передачу необхідної інформації до кожного органу не лише поживних речовин. Так відомо, що при звучанні різної музики вода змінює структуру.
2 Що буде, якщо не пити?
 • З часом мозок перестане передавати сигнал спраги і людина просто не буде відчувати, що хоче пити. Спрага та голод будуть відчуватися однаково. Як результат, людина буде їсти, хоча насправді хотітиме пити.
 • Без води організм швидше старіє. Старіють внутрішні органи та шкіра, яка показує загальний стан організму. З віком кількість вологи в організмі зменшується, адже за її рівень відповідає гіалуронова кислота, а вона синтезується з води. Кількість гіалуронової кислоти починає зменшуватись після 25 років, а в 50 років її вже вдвічі менше в порівнянні з початковою цифрою. Схема проста: недостатня кількість води в організмі – недостатньо гіалуронової кислоти – початок старіння.
3 Спрага чи голод: як перевірити?

Спочатку необхідно випити склянку води. Тіло підкаже, чи ви просто хотіли пити, чи сигнал голоду все ж таки залишається й потрібно поїсти.

Важливо

потрібно почати пити воду, щоб мозок знову став розрізняти сигнали спраги та голоду. Якщо важко сформувати нову звичку, то краще почати з малого: ритуал ранкової склянки води. Це запустить роботу органів травлення та всього організму. Бажано, щоб вода була теплою. Аюрведа рекомендує додати до теплої води лимон, мед та куркуму, яка є природним антисептиком.

4 Якщо пити багато рідини, то почнуться набряки?

Не зовсім. Організм людини кожен день отримує і втрачає вологу. Втрачає через легені (близько 1 л тільки при диханні) та нирки. Сумарно тіло жінки позбувається близько 2 літрів рідини за добу, а тіло чоловіка – 2,7 літри. Саме тому такі цифри зазвичай й називають, коли говорять про денну норму води. Хоча насправді цей показник залежить від маси тіла.

У випадку, коли нирки недоотримують воду ззовні, вони забирають її з запасів організму. І коли мудре тіло розуміє, що в нього намагаються відібрати цінну рідину, то починає робити запаси, тобто формує набряки. Тож, набряки виникають через нестачу води, а не через її надлишок.

5 Чи вся рідина вважається водою і що входить до щоденної норми?

Ні, не вся. Кава, чай, алкогольні чи солодкі напої не є водою, тому не зараховуються до добової норми. Кава та чай мають у складі кофеїн, що навпаки виводить воду з організму. Проведіть простий тест: випийте горнятко чаю або кави, а потім виміряйте кількість сечі, що вийшла. Ви побачите, що організм «віддає» більше рідини, ніж отримав. Якщо випити склянку чистої води, то з організму вийде рівно стільки ж рідини, скільки було отримано. До того ж, кава, чай та деякі інші напої, створюють додаткове навантаження на нирки. Краще пити чисту воду для норми, а напої вживати для смаку та відчуття щастя.

6 Якщо регулярно пити воду, можна схуднути?

Так, але не завжди. Перша стадія схуднення зазвичай пов’язана з тим, що людина змінює свій звичний спосіб життя (дієту, водний режим та додає фізичні навантаження). Перше, що робить організм в такому випадку – виводить зайву воду, яку зберігав «про запас». Під час зміни способу життя та звичок, мозок розуміє, що загрози зневоднення більше не буде і віддає команду виводити з тканин надлишкову рідину. Це найшвидша стадія схуднення, яка на старті може подарувати мінус 1-8 кг маси.

7 Як зрозуміти, що в мене забагато зайвої рідини в організмі чи це жир? Що робити?

Коли в організмі є надлишок рідини, все тіло виглядає ніби «роздутим» (обличчя та тіло набряклі). При легкому натисканні на шкіру залишається слід або невелика вм’ятина, що проходить через деякий час.
Якщо візуально визначити набряк важко, можна використати тактильний метод: трохи ущипнути себе за шкіру в зоні зовнішньої частини стегна, або трішки похляпати себе по стегну. Якщо є набряк – це буде болісно. Надлишок рідини здавлює тканини та перетискає нервові закінчення. У випадку надлишку жиру жодного болю не буде. В першому випадку обов’язково потрібно збалансувати раціон харчування та водний режим.

8 Будь-яка вода корисна для вживання?

Ні. Щоб бути придатною для пиття та приготування їжі вода має відповідати певним параметрам. В Україні, як й в інших країнах світу, діють стандарти якості питної води. Головним документом є ДСТУ, що базується на чинних державних санітарних нормах.

За даними ВООЗ 80% проблем зі здоров’ям пов’язані з недостаньою якістю саме питної води (5), а саме з її складом та джерелом отримання. За даними ООН рейтинг країн за якістю та чистотою води очолюють (4): Норвегія, Японія, Велика, Британія. А от Україна нижче позначки 60.

Звичайно, склад питної води та її мінералізація можуть відрізнятися в залежності від регіону, але її показники мають бути в межах допустимої норми.

Якщо ви хочете перевірити воду, яку вживаєте, її можна здати в лабораторію СЕС (санітарно-епідеміологічна станція) або іншу інстанцію, яка перевіряє якість і показники норми.

9 Чим відрізняється питна вода від мінеральної?

Мінеральна вода може мати іншу кислотність та більшу мінералізацію. Питна вода завжди має нейтральну кислотність (рН – 7.0), а мінеральна може мати лужну чи кислу. Те ж саме з мінералізацією: показники питної води – до 400 мг/л, якщо вище – значить вода має збільшену кількість солей, а отже належить до мінеральної). Мінеральні води зазвичай мають більшу лікувальну дію та не призначені для використання в якості питної столової води. Така вода обирається індивідуально до проблеми, захворювання або потреби організму людини. Вона може регулювати кислотність, покращувати травлення тощо.

10 Чи можна пити талу воду?

Якщо тала вода гірська, то її показник мінералізації часто дуже маленький (менше необхідного мінімуму). Такою водою неможливо напитися, тому що вона не має достатньої кількості мікроелементів. Організм не може засвоїти таку воду й просто виводить її транзитом як «порожню». Якщо джерело води знаходиться в горах, але не дуже високо, така вода може відповідати показникам норми, її можна пити.

Щоб пити дощову талу воду, потрібно бути впевненим, як мінімум, в чистоті дощу, тобто в чистоті регіону, де ви збираєтесь отримати цю воду. В місті-мегаполісі, рекомендувати дощову воду неможливо.

Перевірити дощову воду просто:
    • Візуально (прозорість, відсутність осаду)
    • За запахом та смаком (вода має бути без сторонніх присмаків і запахів).

Талу воду перед вживанням або приготуванням їжі краще заморожувати. Якщо в ній були певні домішки або забруднення, то вони будуть нейтралізовані низькою температурою. Після того, як вода розтане її можна використовувати (крім нижнього шару, у якому збираються всі забруднення). Розморожувати воду потрібно за кімнатної температури – залишивши її на ніч в приміщенні.

Схожі матеріали

Популярні матеріали

Ви потрапили на beta-версію сайту rytmy.media. Це означає, що сайт знаходиться у стадії доопрацювання та тестування. Це допоможе нам виявити максимальну кількість помилок і незручностей на сайті та зробити сайт зручним, ефективним та красивим для вас в подальшому. Якщо у вас щось не працює, або вам хочеться щось покращити у функціоналі сайту — зв'яжіться з нами у будь-який зручний для вас спосіб.
BETA