Афродизіаки в загальноприйнятому розумінні – це речовини або продукти, які стимулюють лібідо і посилюють сексуальний потяг. Саме слово «афродизіак» має давньогрецьке походження, утворилось від імені богині кохання і чуттєвості Афродіти (грец. Ἀφροδίτη), тобто афродизіак, або ж афродизій – той, що має відношення до Афродіти. В Аюрведі афродизіакам відводиться важливе значення, оскільки за аюрведичною медициною секс – це один із трьох стовпів, на яких тримається здоров’я людини.

Поняття сексуальності й афродизіаку в Аюрведі

В Аюрведі поняття сексуальності відрізняється від загальноприйнятого. В аюрведичній традиції сексуальність напряму пов’язана з енергією і життєвою силою взагалі. Чим більше в людини життєвої енергії, тим здоровіше і чуттєво насиченіше її сексуальне життя.

Сексуальність і репродуктивна функція людини порівнюється зі здатністю рослин квітнути і плодити, адже для цього треба мати міцне коріння, здоровий стовбур і листя. А сексуальна дисфункція, як правило, є ознакою поганого здоров’я. Тому аюрведичні афродизіаки спрямовані терапевтично впливати на цілий ряд систем, таких, як ендокринна, сечостатева та нервова, а не просто на одномоментне посилення статевого потягу. Таким чином будь-яка речовина чи продукт, який дає тілу енергію, тонізує, знімає втому і розслабляє нервову систему, так чи інакше – афродизіак.

Аюрведичні афродизіаки рідко діють миттєво, вони спрямовані на довгий та стійкий ефект.

Приймати афродизіаки слід тоді, коли вирішені інші глобальні проблеми в тілі, оскільки у випадку наявності хронічних захворювань чи забруднення організму токсинами речовини-афродизіаки сприятимуть погіршенню стану здоров’я.

Жіноча та чоловіча сексуальна енергія – у чому різниця?

В Аюрведі по-різному розглядають жіночу та чоловічу сексуальність, що пояснюється відмінностями у фізіології. За Аюрведою здоров’я, бадьорість і здатність бути сексуально активним тісно пов’язані зі здоров’ям репродуктивної системи і кількістю статевих клітин. Жінки мають велику кількість фолікулів у яєчниках з самого народження, отже, у них з самого початку більше сексуальної і життєвої енергії (в Аюрведі вона називається «оджас»). Окрім того, під час статевого акту чоловіки втрачають значну частку оджасу разом зі спермою, тоді як кількість сексуальної енергії у жінок залишається незмінною.

Аюрведа вчить, що для того, щоб жінка мала стале сексуальне бажання, їй достатньо бути спокійною, вільною від стресів, збалансовано харчуватися. У зв’язку з цим жіночі афродизіаки спрямовані головним чином на зняття напруження, розслаблення нервової системи, досягнення гормональної рівноваги.

Аюрведичні афродизіаки для жінок

Найбільш поширені афродизіаки мають рослинне походження і використовуються не тільки з метою посилення лібідо, а й для покращення здоров’я репродуктивної системи в цілому. Це екстракти з коренів, листя або квітів рослин, які ростуть в індонезійському регіоні.

Найбільш популярним за частотою використання є шатаварі, або ж спаржа кистевидна – аспарагус (Аsparagus racemosa), яка має ефективний позитивний вплив на здоров’я жіночої статевої сфери. Вона з давніх пір використовується в Аюрведі для посилення сексуального бажання. З санскриту назву «шатаварі» можна перекласти як «та, що може мати 100 чоловіків», що саме по собі натякає на потенціал рослини. Зазвичай її радять приймати з продуктом-«провідником» – з молоком або топленим маслом гхі. Шатаварі може застосовуватися у комплексному лікуванні розладів жіночої репродуктивної сфери: при тяжкому ПМС, гіперменореї, безплідді. Ця рослина, як і більшість афродизіаків в Аюрведі, не діє миттєво, її слід приймати регулярно.

Шавлія мускатна (Salvia sclarea) – ще одна рослина, що стимулює сексуальне бажання. Вживаються як порошок з висушеної рослини, так і настоянки, зазвичай на вині. Шавлія покращує кровообіг в органах малого таза і підвищує активність залоз внутрішньої секреції. Слід зазначити, що як афродизіак шавлія відома не лише в Азії, а й у європейських країнах. Зокрема, її використовували з метою стимулювання лібідо ще у Давньому Римі.

Ще одна рослина, що використовується як універсальний афродизіак, тобто підходить і жінкам, і чоловікам – амалакі, або ж амла, індійський аґрус. Згідно з аюрведичними текстами амалакі є чудовим омолоджувальним препаратом. Його віддавна використовували як тонік, який дарує здоров’я, довголіття і сили, стимулює тілесну чутливість і посилює відчуття радості від життя.

Ашока – рослина, поширена в тропічній Азії. За легендою, під цим деревом народився сам Будда Гаутама. Ашока – священне дерево, присвячене богові кохання Камі, і саме по собі є символом кохання. Цю рослину називають тоніком для жінок: вона широко застосовується в аюрведичній медицині для лікування хвороб жіночої репродуктивної системи, при порушеннях менструального циклу, гормональному дисбалансі.

Загальнодоступний і широковідомий продукт, який також є афродизіаком – кориця. Вона може збуджувати, підсилювати сексуальне бажання. Причому такий ефект дає не тільки вживання, а й вдихання аромату цієї пряності. Жінкам кориця допомагає регулювати менструальний цикл і полегшує болі при менструації, а також тонізує матку.

Окремо можна згадати фрукти-афродизіаки. Їх можна включити в свій постійний раціон. Такими продуктами є банани, мед, манго, інжир, з горіхів – мигдаль.

76
Ганна Осипенко

спеціаліст з аюрведичної дієтології, лікар клініки Аюрведа-192

 

З продуктів, корисних для жінок, можна виділити кунжут. Він містить фітоестрогени – гормоноподібні речовини, які позитивно впливають на репродуктивну систему. Корисні всі різновиди кунжуту, але чорний містить більше фітоестрогенів, ніж білий, тому його краще не приймати при вагітності. Хорошим афродизіаком є кокосова вода. Родзинки – будуть корисні й чоловікам, і жінкам. Їх також радять вживати при порушенні функції яєчників.

Спеції-афродизіаки – кардамон, кориця, чорний кумин, мускатний горіх, шафран. Їх можна вживати разом з повсякденними стравами або у вигляді окремих добавок.

Афродизіаком, як уже зазначено вище, може бути й аромат. Найпоширеніший запах, який використовують в Індії для підсилення любовних переживань – це жасмин. Улюблене місце прогулянок для закоханих – це сади з жасминовими кущами. Індійським жінкам радили носити на шиї гірлянди з квітів жасмину або прикрашати ними волосся. Чай з пелюсток жасмину може застосовуватися у якості афродизіаку.

Варто пам’ятати, що неправильне або недоречне вживання будь-яких препаратів може призвести до проблем у організмі. Наприклад, та ж шатаварі, за певних обставин, може призводити до міом матки. Тож починати прийом афродизіаків слід лише після консультації з лікарем, щоб з’ясувати індивідуальні особливості організму.

Текст: Юлія Попова
Колажі: Вікторія Майорова

Схожі матеріали

Популярні матеріали

Ви потрапили на beta-версію сайту rytmy.media. Це означає, що сайт знаходиться у стадії доопрацювання та тестування. Це допоможе нам виявити максимальну кількість помилок і незручностей на сайті та зробити сайт зручним, ефективним та красивим для вас в подальшому. Якщо у вас щось не працює, або вам хочеться щось покращити у функціоналі сайту — зв'яжіться з нами у будь-який зручний для вас спосіб.
BETA