Намагаєтесь уникати фаст-фуду? А чим його замінити? Виявляється, є дещо цікавіше, ніж правильне харчування у світі набирає обертів рух Слоу Фуд (Slow Food). Розповідаємо: що це, хто його створив та чим він може бути корисний українцям.

Що таке Slow Food і хто його створив?

Slow Food (або «повільна їжа») – це соціальний рух, що виник та почав активно розвиватися з 1986 року. Поштовхом до цього стала акція протесту, яку організували італійські студенти на чолі з Карло Петріні, через відкриття першого «МакДональдсу» у Римі в 1986 році. Обурені мешканці міста влаштували протест біля будинку, де незабаром мав відкрити двері заклад. Зробили вони це доволі цікавим способом: тримаючи у руках принесені з дому тарілки з пастою, люди вигукували: «Ми не хочемо їсти фаст фуд, ми хочемо слоу фуд!».

Карло Петріні та його товариші пояснили причини свого обурення: на їх думку італійська кухня гідна того, щоб нею насолоджувались без поспіху. Причому на всіх етапах: вирощування рослин і тварин без стимуляторів росту, вдумливе приготування їжі, насолода кожним шматочком. Протестувальники виступали за унікальність місцевої їжі, а «МакДональдс» уособлював протилежний підхід – однаковий смак та страви по всьому світу.

Так народився цілий рух. Зараз до міжнародного руху Slow Food входять учасники зі 160 країн світу.

Про Slow Food в Україні ще мало хто знає, це пов’язано з повністю волонтерськими засадами, на яких працюють активісти у вільний час, виступаючи перед школярами та студентами, вишукуючи продукти, породи та сорти, що зникають. В Україні з’явилося кілька ресторанів Slow Food, також з кожним роком все більше українських закладів приєднується до руху Slow Food.

Як влаштований Slow Food

Slow Food – це «кореневий рух», тобто рух, який іде знизу і створений самими громадянами. Це можуть бути студенти, фермери, науковці, кухарі, журналісти і навіть школярі. Будь-хто, хто свідомо ставиться до споживання і поділяє Slow Food-філософію: використання екологічно чистих харчових продуктів, збереження традицій та піклування про планету. На місцях ці люди об’єднуються в спільноти та вирішують, яким чином їхня діяльність буде допомагати розповсюдженню та впровадженню ідей руху.
Ось це і є сам рух – ним ніхто не керує. Спільноти створюють ланцюги між собою і проводять діяльність, яка більш притаманна їм і відповідає єдиному Slow Food-статуту.

Рух Slow Food працює на трьох рівнях: Міжнародний рівень (головне управління, на чолі з Карло Петріні, який створив рух, розташоване в італійському місті Бра). Саме звідси організація розповсюджує плани та майбутні проєкти по всьому світу. Також організація діє на національному та місцевому рівнях.

Три основні принципи Slow Food і як їх популяризують у світі:

  • смачно: місцеві сезонні продукти;
  • чисто: екологічні продукти, вирощені без хімічних кормів та добрив, без шкоди для людини та навколишнього середовища;
  • чесно: справедлива ціна, що дає гідну оплату праці виробнику та є доступною для покупця.

Навіщо нам потрібен Slow Food?

Спочатку рух Slow Food виник як напрям, що закликав зберігати місцеві традиції харчування, насолоджуватися їжею без поспіху та сповільнити темп життя в цілому. Тепер цей рух пропонує цілісний підхід до харчування та запевняє, що існує тісний взаємозв’язок між їжею, культурою та планетою.

Тобто Slow Food може навчити нас свідомому підходу до харчування, зекономити гроші та піклуватись про екологію.

Важливою частиною руху є підтримка локального виробника, споживання продуктів, які характерні саме для нашого місця проживання. Замість того, щоб купувати дорогі ягоди годжі, ми можемо придбати рідну бюджетну шипшину або журавлину, які не поступаються вмістом вітамінів. Тому що дорого – це не завжди корисно. Крім того, логічно, що наше тіло краще сприймає продукти з території, де пращури жили сотні років. Зменшуючи вживання імпортних продуктів ми також піклуємося про планету, адже ці продукти транспортуються літаками, кораблями, що значно забруднює атмосферу викидами. Так звані «суперфуди» – це завжди заморські продукти, з моноскладом, екологічні, але чому ж так дорого? Тому що так корисно? Чи тому, що трендово? Слоу Фуд пропонує нам бути більш свідомими та відрізняти суть речей від маркетингового ходу.

Навіщо нам потрібен Slow Food?

Спочатку рух Slow Food виник як напрям, що закликав зберігати місцеві традиції харчування, насолоджуватися їжею без поспіху та сповільнити темп життя в цілому. Тепер цей рух пропонує цілісний підхід до харчування та запевняє, що існує тісний взаємозв’язок між їжею, культурою та планетою.

Що нам дає дотримання принципів Slow Food?

Поняття «повільної їжі» розповсюджується не тільки на нашу тарілку і уникнення «фаст фуду», а й на спосіб та якість життя взагалі. В сучасному темпі ми ризикуємо пропустити найважливіші моменти через стрес та поспіх. Slow Food вчить нас насолоджуватися не лише їжею та її приготуванням, а й отримувати більше задоволення від життя в цілому.

malahova
Даша Малахова

акторка, телеведуча, кухар та популяризаторка Slow Food

 

Все починається з тарілки! Як це працює? Коли людина стає веганом, вона починає читати відповідну інформацію, потім спілкуватися з іншими веганами, носити одяг зі штучної шкіри, а пізніше може змінити навіть свою діяльність і життєві принципи. Звідси випливає і покращення стану здоров’я (людина не переїдає, вживає здебільшого екологічну їжу, менше нервує), і економія коштів. Свідомий підхід до харчування і життя в цілому ще нікому не завадив.

Чому італійці їдять пасту і не поправляються?

Вважається, що від пасти поправляються. Але це не зовсім правда. Італійці вживають її щодня і залишаються у формі. У чому ж італійський секрет?

По-перше, пасту і піцу вони готують з борошна твердих сортів пшениці. Вона багата вітамінами груп B та F. Тобто наші звичні дешеві «макаронні вироби» не підходять.

По-друге, сама паста не загроза фігурі, якщо ви не заправляєте її жирними соусами. Макарони з овочами можна спокійно їсти ввечері, не набираючи вагу.

По-третє, очевидно, що в меню італійців не тільки паста. Середземноморські жителі слідують кільком важливим правилам: щодня споживати не менше 3-х порцій фруктів та овочів, виключити перекуси жирним та солодким.

Окрім того, обіди та вечері супроводжуються червоним вином та оливковою олією. Вино п’ють для того, щоб відтінити смак їжі, але в невеликих кількостях воно ще й сприяє нормалізації рівня холестерину і покращує травлення. А оливкова олія насичена корисними жирними кислотами і зміцнює сили організму в цілому.

pitenko
Юлія Пітенко

лідерка руху Slow Food в Україні

 

Традиція не помиляється: вона була перевірена сотнею і тисячею років. Японці, дійсно вживають суші з сирою рибою, але знають, що восени паралельно треба пити спеціальний антипаразитарний чай. Традиційна кухня багатьох народів світу використовує для тіста (хліба, пасти, вареників, чи хінкалі) цільне борошно, що насичує, але не сприяє набору ваги, у відмінності від борошна «вищого сорту». Насправді нас, слоуфудівців, багато, просто ще не всі усвідомлюють, що вони такі.

А щодо італійців, то вони, фактично, дотримуються першого правила Slow Food – споживають якісні локальні продукти без поспіху. Для італійців кожна хвилина – це свято життя, і їжа – його невіддільна частина. Італійський обід починається о 12:30 і триває аж до 15:30. У цей час всі жителі Італії мають законний відпочинок і насолоджуються їжею, адже для них їжа – це ритуал. Згадайте, як часто відбувається у нас – обід пересічного українця триває 15-20 хвилин, і часто в закладах швидкого харчування.

Текст: Ольга Колесник
Колажі: Вікторія Майорова

Схожі матеріали

Популярні матеріали

Ви потрапили на beta-версію сайту rytmy.media. Це означає, що сайт знаходиться у стадії доопрацювання та тестування. Це допоможе нам виявити максимальну кількість помилок і незручностей на сайті та зробити сайт зручним, ефективним та красивим для вас в подальшому. Якщо у вас щось не працює, або вам хочеться щось покращити у функціоналі сайту — зв'яжіться з нами у будь-який зручний для вас спосіб.
BETA