Багатьом знайоме це приємне відчуття, коли від музики, запаху чи перегляду заспокійливого відеоряду аж «мурахи по шкірі» від задоволення. Але не всі знають, що в цього відчуття є не тільки наукова назва – автономна сенсорна меридіальна реакція, а й мільйони прихильників і безліч тематичних каналів на YouTube.

Що таке АСМР?

АСМР – це автономна сенсорна меридіальна реакція – феномен сприйняття, що характеризується приємним відчуттям тепла й легкого поколювання шкіри у відповідь на певні зорові, слухові, або когнітивні стимули. Зазвичай такі відчуття ми називаємо «мурахами», оскільки сам термін АСМР новий, тому ще не включений до загальновживаної мови. Іноді його також називають «брейнгазм», що перекладається з англійської, як «оргазм мозку». Сам феномен ще зовсім не вивчений, хоча вже зараз деякі вчені починають ним цікавитись. Виходить, вчені про це ще нічого не можуть сказати, офіційної назви у цього відчуття ще немає, здавалося б і розповідати тут нема про що. А ось тут і сюрприз – серед молоді термін АСМР не просто відомий, а й став причиною виникнення цілої субкультури на Ютуб.

В наш час, коли люди чи не постійно знаходяться в стані стресу, набирають популярності релакс-відео, аудіо та інші методи, що допомагають заспокоїтися, розслабитися після напруженого дня, чи навіть заснути. Так, до АСМР на YouTube звертаються здебільшого для того, щоб відео допомогло організму поринути в сон, про що свідчать більшість коментарів під відеороликами, а також і те, що найчастіше серед АСМР контенту в пошуку вводять фразу «ASMR sleep».

В наш час, коли люди чи не постійно знаходяться в стані стресу, набирають популярності релакс-відео, аудіо та інші методи, що допомагають заспокоїтися, розслабитися після напруженого дня, чи навіть заснути. Так, до АСМР на YouTube звертаються здебільшого для того, щоб відео допомогло організму поринути в сон, про що свідчать більшість коментарів під відеороликами, а також і те, що найчастіше серед АСМР контенту в пошуку вводять фразу «ASMR sleep».

Історія виникнення терміну АСМР

Сам термін АСМР виник завдяки користувачці фейсбук Дженніфер Аллен, під псевдонімом Envelope Nomia. Жінка мала незвичне хобі – переглядати відеоролики про космос. Що ж, космічна тематика дійсно цікава, але справа не стільки в ній, скільки в дивній реакції організму Дженіфер на такі відео. Так, під час перегляду, Аллен іноді відчувала незвичну і досить приємну теплу хвилю, яка ніби розтікалася по потилиці. Відчуття були настільки приємними та дивними для жінки, що вона почала шукати інформацію в інтернеті, але пошуки довгий час були марними.

Згодом, через багато років, Дженіфер випадково нарешті знайшла публікацію на потрібну тему, в коментарях до якої багато людей почали ділитися відео, на якому вони повільно розчісують волосся, чи складають рушники. Всі відео чомусь викликали приємні відчуття і заспокоювали Дженніфер. Це тільки підігріло її інтерес до безіменного на той час феномену, але задля залучення науковців потрібна була більш серйозна назва, ніж «брейнгазм», що дослівно перекладається, як «оргазм мозку». Так і виник термін АСМР – автономна сенсорна меридіональна реакція. Багато відеоблогерів швидко підхопили цю ідею, таким чином зараз в інтернеті кожного дня з’являється до тисячі нових відео, присвячених феномену АСМР.

А ось наука зацікавилась цим не так давно, близько шести років тому з’явився ASMR University – онлайн архів, де зібрані дослідження по цій темі. Проводяться масові опитування задля того, щоб наука змогла краще зрозуміти принцип дії АСМР. Але поки що вивчення автономної сенсорної меридіальної реакції просувається дуже повільно, тому що тригерних звуків занадто багато, що спотворює результати досліджень.

Що входить до АСМР?

Зазвичай, АСМР-контент – це відео, у якому людина, розмовляє пошепки та використовує різні предмети, щоб отримати цікавий звук, так званий «тригер». Так, АСМР-артисти тихо цокають нігтями по поверхні твердих предметів, дмухають в мікрофон, шелестять пір’їнкою та навіть розпилюють на мікрофон воду і обмазують його піною для гоління. Звуки можна створювати навіть з допомогою волосся, одежі чи ритмічних постукувань пальцями однієї руки по долоні іншої. Саме відео зазвичай має темний заспокійливий фон, часто у вигляді зоряного неба, а освітлення – приглушене. Прихильники АСМР заперечують припущення, що брейнгазм тісно пов’язаний із задоволенням сексуального характеру. Про це також свідчать результати опитувань, що проводилися вченими: лише 5 відсотків опитаних вважає, що відео АСМР їх збуджує.

Також є й інші види АСМР-контенту. Наприклад, рольові ігри, при яких АСМР-артист грає роль лікаря чи візажиста. У таких іграх важлива не сама роль, а імітація довіри та безмежної уваги до глядача. Відео супроводжується не тільки шепотінням, а й плавними рухами та заспокійливими погладжуваннями камери так, ніби АСМР-артист торкається самого глядача. Але існують і АСМР-відео, де відеоблогери мовчки складають рушники, чи ріжуть овочі на кухні.

У рекламі АСМР використовується давно. Ви чули спокусливі звуки бульбашок, хлюпання води та хруст смачної засмаженої скоринки в рекламах Coca Cola? Так-так, це саме АСМР і використовується він в рекламі не просто так. Погодьтеся, від таких смачних звуків одразу згадується смак їжі, яку рекламують.

Що ж відбувається з нами під час відчуття АСМР?

Це й досі таємниця для науковців. Але вони таки дійшли до висновку, що напевне тихий шепіт, надмірна увага, відчуття захищеності та атмосфера, що заспокоює викликають у людини асоціації з дитинством, адже саме з такою ніжністю мати спілкується зі своєю дитиною. Свідомість фіксує даний момент реальності, у якій відчуває себе максимально комфортно, тому намагається утриматися в ньому так довго, як це взагалі можливо. Один з основних мотивів занурення в АСМР – це бажання відчувати себе захищено та затишно. Зазвичай, цей мотив активізується при стресовому перевантаженні агресивними стимулами, що надходять із навколишнього середовища. Так пояснює мотиви АСМР викладач та психолог Дмитро Шкарін.

А ось на думку викладача музичного факультету Університету штата Огайо, Девіда Хюрона, ефект АСМР тісно пов’язаний із відчуттям безпеки та альтруїстичної уваги. Він також відзначає, що цей феномен має велику схожість із процесом взаємної уваги і чищення у приматів.

Чи застосовується АСМР в медицині?

Офіційно в медицині навряд чи можна знайти пряму згадку про АСМР, але терапія за допомогою звуків, чи використання їх задля зменшення рівня стресу дійсно існує. А ось використання саме АСМР-контенту в лікуванні помірної та важкої депресії таки вивчалося психологами із Шеффілдського університету. Результати показали, що 69% респондентів успішно позбавилися наслідків цих хвороб. Виходить, перегляд АСМР-відео – дійсно заспокоює та позитивно впливає на глядача, але поки що проведено замало досліджень, щоб стверджувати, що АСМР може офіційно бути терапією у випадках клінічної депресії.

А що думають про це АСМР-артисти?

olex_asmr_box
Олексій

Asmr Box

 

Я познайомився з цим жанром в часи, коли у мене були проблеми з хребтом, що супроводжувалися сильними головними болями. Лікар прописав мені різні заспокійливі, але я шукав інші способи впоратися з цією проблемою. Так я відкрив для себе АСМР. Для мене це насамперед спосіб заспокоїтися, позбутися стресу. Згодом я і сам почав займатися АСМР і записувати ролики, тому що на своєму досвіді зрозумів, що це дійсно може комусь допомогти. Під час запису своїх відео я намагаюсь уявити себе на місці глядача, взаємодію з ним, спілкуюся, дізнаюся як справи, трішки жартую, це саме ті речі, яких багатьом не вистачає в житті – простого розуміння, спілкування, і я радію, що можу допомогти комусь заснути, розслабитися чи просто відчути себе потрібними. У моїх відео людям найбільше подобаються так звані рольові ігри, коли ми з глядачем ніби розігруємо невелику сценку з життя, наприклад я в ролі перукаря, гримера, масажиста. Багатьом подобається коли перед ними водять руками, шепочуть щось заспокійливе з вушка на вушко. Ще людям важливо відчувати підтримку. У мене навіть був випадок, який мене вразив: якось мені написала дівчина, що просто хотіла подякувати за підтримку. Вона дуже переживала, готуючись до складної операції. І лише мої АСМР-відео допомагали їй пережити цей страх. Ось тоді я і зрозумів, що в АСМР закладений величезний потенціал, що людям можна і потрібно допомагати. І я радію, що можу це робити.

elizaveta_wonderlisa
Єлизавета

Wonderlisa ASMR

 

Я зацікавилась АСМР коли в мене були порушення сну. АСМР-відео допомагали мені заснути якнайшвидше. Майже два роки тому я займалась у театральній школі, і це надихнуло мене спробувати себе у зйомці відео для ютуба. Я подумала, якщо мені так допомагають відео цього жанру, то я також можу зробити гарну справу для інших.
Окрім цього, коли дивишся АСМР, дуже часто виникає відчуття психологічної близькості з АСМР-артистом. Це важливо у наш час, коли багато людей почуваються самотніми. Навіть, якщо це ілюзія, це приносить заспокоєння. Цей аспект АСМР потенційно можна використовувати для психологічної допомоги тим, хто багато часу проводить на самоті.
Приємно, коли глядачі дякують мені у коментарях чи приватних повідомленнях за те, що їм допомагають мої відео. Нещодавно я отримала лист від людини, яка страждає від сонного паралічу (феномен, при якому людина, засинаючи або прокидаючись, деякий час неспроможна поворухнутись), і мої відео допомагають їй добре виспатися.

Текст: Ірина Печена
Колажі: Вікторія Майорова

Схожі матеріали

Популярні матеріали

Ви потрапили на beta-версію сайту rytmy.media. Це означає, що сайт знаходиться у стадії доопрацювання та тестування. Це допоможе нам виявити максимальну кількість помилок і незручностей на сайті та зробити сайт зручним, ефективним та красивим для вас в подальшому. Якщо у вас щось не працює, або вам хочеться щось покращити у функціоналі сайту — зв'яжіться з нами у будь-який зручний для вас спосіб.
BETA