Ви напевно не раз чули про заземлення. Мова не про заземлення електричних приладів (хоча принцип і цілі будуть схожими), а про заземлення людини, від якого залежить стан фізичного та психічного здоров’я і якість світосприйняття. Щоб пояснити, що таке заземлення, для чого воно і як працює ми звернемось до знань фізики, йоги, та сучасної психотерапії, а також поділимось простими вправами для заземлення, які ви зможете спробувати тут і зараз.

Заземлення і фізика

Пам’ятаєте, як у школі, на уроці фізики, вивчали заземлення? Якщо коротко, йшлось про те, що в електротехніці, шляхом заземлення, можна захистити людину від негативного впливу струму – через зниження напруги до безпечного рівня.

Також заземлення застосовується для використання землі у якості провідника струму.

Фактично цим же цілям (хоча й не тільки) служать ті способи заземлення людини, про які поговоримо й ми. Ці способи відомі людям і з психотерапії (здебільшого тілесно-орієнтовної), а також з практик індійської та тибетської йоги, вчень даосизму, тантри, нью-ейдж тощо.

Заземлення у психології та психотерапії

З точки зору психології заземленість – це впевнений, врівноважений і усвідомлений психічний стан людини в поточному моменті. Тобто те, що називають «міцно стоїть на ногах». І навпаки, коли людина випадає з рівноваги через емоційні перевантаження, стає розсіяною, або відчуває себе так, ніби зв’язок з реальністю втрачено – людина погано заземлена.

Усі ми стикаємось із ситуаціями, коли через конфлікти чи неочікувані складності впадаємо у стресові стани. А іноді, вийшовши з рівноваги, провокуємо наступні неприємні ситуації за принципом доміно. Це призводить до перенапруження й нервових розладів, а нервові розлади до серйозніших проблем зі здоров’ям. У таких ситуаціях важливо помітити цей стан та врівноважити його.

Вище йшлось, що одна з функцій заземлення електричних приладів – це захист тіла від високого струму через скидання напруги. Таку саму роль відіграє психологічне заземлення людини задля здобуття рівноваги в момент психічної перенапруги. Згадайте, що вам хочеться зробити в момент сильного емоційного напруження, під час сварки, або коли все летить шкереберть? Що ви робите? Ви тупаєте ногою. Чи не так? У моменти надлишку емоцій нам хочеться тупотіти ногами, чи з силою вдарити рукою по найближчому предмету. Ніколи не замислювалися чому? Ми робимо це несвідомо для того, щоб скинути напругу.

У психотерапії методи заземлення використовуються для:

  • досягнення психічної опори через відчуття опори фізичної (в усвідомленні контакту із землею, поверхнею землі).
  • налагодження здатності знаходитись у контакті з різними сферами психіки: тілом, емоціями, свідомістю. Тобто, якщо людина занадто навантажує емоційну чи розумову сферу, то втрачає здатність сприймати картину світу і реальність цілісно. Наприклад, у випадку, коли зацикленість на певних емоційних переживаннях затьмарює розум і ми втрачаємо здатність мислити логічно та раціонально.
  • для відновлення контакту з навколишнім світом, щоб повернути увагу людини в момент «тут і зараз». Це може спрацювати у тих випадках, коли людина надто зосереджена думками на майбутньому чи на переживаннях минулого.

Заземлення в традиціях йоги

У традиціях йоги, через поліпшення енергетичного зв’язку з землею, людина здобуває низку важливих психічних і фізичних якостей, як от психічна стійкість, витривалість, впевненість, цілеспрямованість, окрім того ще й поліпшує фізичне здоров’я.

Вважається, що при виконанні інтенсивних технік йоги, які посилюють енергію, можна втратити рівновагу і це спричинить негативні наслідки. Тому перш ніж розвивати і накопичувати в собі надсили, учень повинен засвоїти стан заземленості, який гарантує безпеку за принципом громовідводу.

Вчення йоги свідчить, що енергія землі надходить у тіло в області куприка. Поганий зв’язок із землею стає причиною фізичних і психічних розладів, хороший зв’язок сприяє не тільки міцному здоров’ю і міцній психіці, але й допомагає у матеріальній реалізації. Зазначається що йог, який розвинув хороший зв’язок з землею, досягає небувалої впевненості, хоробрості, твердості характеру і здобуває велику життєву силу.

Практики заземлення

Ось лише кілька найпростіших вправ та практик на заземлення, які можна виконувати без підготовки й спеціальних знань.

«Побутові» способи заземлення

1. Найпростіший спосіб заземлитися в напружених ситуаціях – потупотіти ногами. Під час цього процесу ми ніби скидаємо напругу в землю.

2. Або щільно притисніть долоні до твердої стіни, спираючись на неї тілом. Тіло має бути розслабленим. Ефект досягається через відчуття стійкості позиції, напруга скидається в стіну.

3. У психотерапії також ефективно використовують такі заземлення як ритмічна хода та танці.

4. Масаж або поплескування по тілу. Спосіб усвідомленого контакту з тілом теж підійде. Через вплив на тіло та подальші відчуття тактильних сенсорів увага фіксується в моменті «тут і зараз», розслабляються стислі м’язи та розганяється блокована кров/енергія. За схожим принципом працює ванна з сіллю. Вплив на сенсори вертає в поточний момент увагу, а вода допомагає зняти напругу.

А наступні три вправи на заземлення корисно виконувати систематично, для здобуття сталого ефекту.

Вправа 1

1. Станьте ногами на тверду поверхню. Бажано щоб це була земля, але можна також виконати цю вправу на підлозі.

2. Розслабте все тіло, зробіть кілька рівних, глибоких вдихів та видихів, не напружуючи м’язи.

3. Спрямуйте увагу на ноги.

4. Відчуйте як сила гравітації притискає вас до землі.

5. Відчуйте як земля тримає вас і як в цей момент ви стаєте ніби трохи важчим.

6. Деякий час тримайте увагу на контакті тіла з землею. Потім на почутті твердості та стійкості вашої позиції.

7. Ще раз зробіть кілька глибоких вдихів та видихів, у яких на видиху віддайте землі всю свою напругу.

8. Уявіть і відчуйте як енергія напруги стікає з усього тіла і прямує у землю.

Вправа 2

1. Вийдіть на відкриту місцевість лісової галявини, до саду, або в будь-яке місце де можна лягти на зелену траву.

2. Ляжте на траву, або підстеліть килимок, каремат тощо.

3. Ви маєте лежати рівно, щоб було винятково зручно. Ноги на ширині плечей, руки вздовж тіла, але не щільно, долонями догори.

4. Заплющте очі та зробіть кілька глибоких вдихів та видихів.

5. На кожному видиху намагайтесь максимально усвідомлено розслабити м’язи. Спрямуйте увагу на всі частини тіла по черзі: шию, груди, живіт, таз, руки, ноги, щоб перевірити, чи справді вони повністю розслаблені. Робіть це без поспіху і ви обов’язково знайдете частини тіла які здавались розслабленими, але виявились напруженими.

6. Коли ви відчуєте що тіло повністю розслаблене – зробіть кілька глибоких вдихів та видихів і переведіть увагу з тіла на землю. Відчуйте її тверду монолітність, суцільність. Уявіть, яка вона велетенська, а ви на ній зовсім маленькі. Віддайте їй всю напругу. Відчуйте як вона вас тримає і те як тіло стає трохи важчим.

7. Зверніть увагу на те, як контакт із землею стає тіснішим. А тепер уявіть, що ви трохи ніби провалюєтесь, вдавлюєтесь у землю і зливаєтесь з її тілом, стаєте єдиним цілим з землею.

8. Побудьте трохи в цьому стані повністю розслабленим.

Вправа 3

більш складна, але дієва вправа для заземлення і врівноваження енергетики, для якої знадобиться уява.

 1. Сядьте на землю чи на іншу тверду поверхню так, щоб вам було зручно.
Зробіть кілька глибоких, рівних видихів та вдихів.

2. Спрямуйте увагу на землю. Утримуйте увагу на землі, на її твердості та на тісному контакті тіла з нею.

3. Коли ваше тіло стане трохи важчим, а стан психіки врівноваженим уявіть як золотий шнурок з вашого куприку прямує до ядра землі та кріпиться до нього.

4. Тримайте увагу на ядрі землі деякий час.

5. Дихайте глибоко та спокійно, природно, без напруження м’язів і уявляйте, як з кожним видихом напружена енергія з тіла йде в землю, а з кожним вдихом з ядра землі до тіла надходить чиста та цілюща енергія спокою. Дихайте так деякий час і спостерігайте зміни в тілі та свідомості. Побудьте в цьому стані.

Заземлення впливає на всі сфери нашого життя. Так психологічний стан людини впливає на її фізичний стан, на гармонійність зв’язків з соціумом та, як результат, на успішність у досягненні мети. У неврівноваженої людини часто виникають проблеми психологічного характеру: страхи, тривога, роздратованість, а як результат – стрес. Як відомо стреси стимулюють центральну нервову систему виробляти надмірну кількість гормонів кортизолу і норадреналіну. Це часто тягне за собою аутоімунні процеси, що зрештою знижують імунітет. Але завдяки практикам заземлення ви можете свідомо керувати своїм станом, не дивлячись на непередбачуваний хід подій і таким чином зберегти своє здоров’я, психіку та поліпшити якість життя в цілому.

Популярні матеріали

Ви потрапили на beta-версію сайту rytmy.media. Це означає, що сайт знаходиться у стадії доопрацювання та тестування. Це допоможе нам виявити максимальну кількість помилок і незручностей на сайті та зробити сайт зручним, ефективним та красивим для вас в подальшому. Якщо у вас щось не працює, або вам хочеться щось покращити у функціоналі сайту — зв'яжіться з нами у будь-який зручний для вас спосіб.
BETA