Сумарно, за даними ВООЗ, у світі помирає близько 1,5 млн дітей до 5 років внаслідок поганого водопостачання або наявності збудників інфекцій у воді. Ця проблема актуальна не лише для найбідніших регіонів світу, але, на жаль, і для України. Сьогодні розбираємось, яку воду краще споживати та як обрати без ризику для здоров’я.

У час інформаційних технологій, електромобілів, тренду енергозаощадження та прогресу в різних сферах життя, в багатьох країнах ще досі гостро постає питання нестачі якісної питної води. Зараз практично кожний четвертий мешканець Землі не має доступу до якісної питної води (використовує воду, яка є небезпечною для здоров’я та життя). За даними ООН, з 7,73 млрд людей, які мешкають на планеті, 2 млрд осіб користуються питною водою з джерел, які не відповідають стандартам, або п’ють воду, забруднену фекаліями. Звичайно, є країни, де вода добре очищена і її можна пити навіть з-під крана (наприклад, Японія). Але такими досягненнями можуть похвалитися лише кілька країн у світі, серед яких Норвегія, Велика Британія, Канада, Фінляндія, Нова Зеландія.

У країнах, що розвиваються, включаючи й Україну, досі фіксують понад 500 000 випадків смерті від діареї, яка викликана інфекціями, що були знайдені у воді, або спровоковані поганою якістю питної води. Найчастіше серед постраждалих діти віком до 5 років.

Саме тому при виборі питної води варто бути уважним і обережним. А якщо плануєте брати воду з будь-якого відкритого джерела, бювету чи зі свердловини, обов’язково потрібно провести її експертизу перед тим, як почати регулярно використовувати для пиття та приготування їжі.

Всесвітньою Організацією Охорони Здоров’я розроблені критерії, за якими можна визначити, чи вода відповідає вимогам безпеки та якості. Такі критерії також є розроблені для кожної країни окремо. В Україні якість води нормується стандартом ДСТУ. Саме за ним всі виробники води проводять обов’язкову експертизу, а потім фіксують її результати на етикетці (у випадку води в бутлях, а також води в пляшках/склянках).

Отже, розберімося з джерелами води, а також подивимося, що краще вибрати для дому та своєї родини.

Вода в бутлях та з магазину: чи варто купувати?

Якщо вода в бутлях, яку привозять вам додому (що досить зручно) відповідає параметрам безпеки та якості, подобається вам за смаком, не залишає жахливого накипу на чайнику – пийте на здоров’я! Те ж саме стосується фасованої води, яку ви купуєте в магазині.

Як правильно обрати воду та чим питна (тобто столова) вода відрізняється від мінеральної, ми писали раніше.
У будь-якому випадку, яку б воду ви не обрали – 20-літрові бутлі з доставленням додому чи 1,5-літрову пляшку, що доступна в магазинах, завжди звертайте увагу на регіон, де отримано воду, а також на параметри води: загальна мінералізація, вміст солей, наявність або відсутність важких металів, нітратів, нітритів, патогенних мікроорганізмів.

Для того, щоб перевірити правдивість даних про воду, вказаних на етикетці, рекомендуємо також здати пробу води на експертизу. Таким чином, ви зможете переконатися в якості води, відповідності складу, який вказує виробник на етикетці, вимогам щодо якості та нормам безпеки. Це також дозволить не потрапити в групу ризику (нагадуємо, що кожна четверта людина на планеті п’є неякісну воду, а отже ризикує своїм життям).

До того ж, експертиза допоможе перевірити, чи є у бутлях з водою частинки пластику, адже на око виявити це неможливо.

Вода з бювету: чи варто пити?

Нині вода з бюветів часто не відповідає вимогам питної води та критеріям чистоти (прозорість, відсутність запаху та присмаків). Особливо влітку. Особливо в мегаполісах. Особливо, якщо ви не знаєте, наскільки глибоко та далеко від стічних вод, знаходиться джерело. Та особливо, не розуміючи, де саме проходить ця вода під землею.

Якщо на пакуванні води з бутля хоча б можна побачити її склад, то вода з бювету – це завжди ризик та віра в світле майбутнє. Не полінуйтесь та перевірте воду з бювету хоча б один раз на якісний склад та безпеку перед тим, як почнете регулярно використовувати її вдома. Або, для початку, проведіть простий тест: налийте 3-літрову пляшку води з бювету та залиште її на тиждень при кімнатній температурі. Якщо вода зацвіте, з’явиться осад або помутніння, значить у воді багато мікроорганізмів чи бактерій. Також на пляшці може з’явитися наліт. Це ознака того, що вода є занадто жорсткою та містить багато солей (занадто жорстка вода залишає такий наліт не лише на посуді, але й в організмі). Згадані вище явища є свідченням того, що вода може бути непридатною для пиття та приготування їжі і потребує перевірки.

Домашній фільтр для водопровідної води: який обрати і чи варто використовувати?

В Україні вода з-під крана в більшості регіонів досить жорстка. Це означає, що в її складі багато солей. Помітити це допоможе звичайний чайник – накип на ньому з’являється досить часто та швидко, якщо використовувати водопровідну воду. Така вода потребує додаткового очищення, а пити її з-під крана не можна. Водопровідна вода в Україні не відповідає нормам якості та безпеки, встановленим для питної води.

Як же очистити воду? Вода з-під крана має певні показники та склад: у ній багато солей, у тому числі й після очищення води сполуками хлору. Перед використанням такої води її потрібно ретельно очистити від домішок та шкідливих елементів, нормалізувати її склад.

Для якісного очищення води в домашніх умовах необхідно провести декілька етапів:

1. Очистити воду від великих частинок, які придають воді жорсткості.
2. Провести тонке очищення – від забруднень, патогенної мікрофлори, солей.
3. Якщо використовується фільтр зворотного осмосу для демінералізації води, потім воду потрібно мінералізувати до необхідного рівня (про параметри питної води ми теж писали раніше)
4. Наступним етапом може бути також іонізація води для покращення її властивостей.

Як часто потрібно змінювати багатоступеневий фільтр для води?

Зазвичай, виробники фільтрів вказують таку інформацію для кожного фільтра або його окремого етапу в інструкціях, на пакуванні, чи на офіційних сайтах. Не рекомендуємо порушувати ці інструкції та ігнорувати деталі. Якщо фільтр забруднений, але продовжує працювати в такому стані, то всі забруднення потрапляють до тієї самої води, яку ви так ретельно намагалися очистити.

Сьогодні питання з якісною водою можна вирішити декількома способами – купувати воду, набирати з бювету або поставити якісний фільтр для водопровідної води. Який би спосіб ви не обрали для себе, рекомендуємо звертати увагу на параметри якості та безпеки води, дізнаватися інформацію про регіон, де беруть воду. Для власного спокою краще перевірити воду, здавши її на експертизу. Так ви зможете переконатися в тому, що обираєте оптимальну за складом та безпечну за якістю воду для себе та своєї родини.

Текст: Наталія Захарова
Колажі: Вікторія Майорова

Схожі матеріали

Популярні матеріали

Ви потрапили на beta-версію сайту rytmy.media. Це означає, що сайт знаходиться у стадії доопрацювання та тестування. Це допоможе нам виявити максимальну кількість помилок і незручностей на сайті та зробити сайт зручним, ефективним та красивим для вас в подальшому. Якщо у вас щось не працює, або вам хочеться щось покращити у функціоналі сайту — зв'яжіться з нами у будь-який зручний для вас спосіб.
BETA