Люди нарікали на нудьгу в усі часи. Пам’ятаєте основні вимоги народу: «Хліба і видовищ»? Недарма ж фраза «вбити час» поширена у багатьох мовах. Людям просто необхідно кудись скеровувати свою увагу.

Часто в ситуаціях, коли зовнішній світ раптом стає обмеженим чотирма стінами, а живе спілкування і сенсорні враження буквально стають дефіцитом, раптом може навалитися нудьга. Що це за почуття, і який у нього секрет розповідаємо разом з психологом.

lev
Анна Лівшиць

канд.наук, сімейна та кризова психологиня, гештальт-терапевтка:

Чому дорослій людині буває нудно

Нудьга – це психологічний стан, або настрій під час зниження активності, інтересу до чогось, що відбувається в даний момент. Наприклад, якщо переглядаєте фільм або виконуєте роботу і це не викликає у вас захопленості та інтересу, то можете відчути нудьгу. Це сигнал того, що те, що відбувається – не відповідає вашим бажанням. Нудьга – це зниження емоційного збудження, що проявляється або легким роздратуванням, занепокоєнням, або й апатією.

Нудьга часто є патологічним супутником тих людей, які не мають активних бажань, прагнень. Такі особистості схильні плисти за течією. Такий стан пов’язаний із особливостями сімейного виховання, наприклад, притаманне для дітей з дуже авторитарних сімей, де дитина не встигала формувати свої «хочу», а батьки завжди «краще» за нього знали, що вона хоче і що їй треба. У таких людей може бути просто заблокований доступ до своїх бажань. Інший приклад – сім’ї з надмірною опікою, де «пропозиції батьків перевищували запити дитини», де всі забаганки виконувалися. Вже в дорослому віці люди не орієнтуються у своїх пріоритетах і способах їх реалізації. Тому часто відчувають нудьгу і чекають, що з’явиться хтось, хто буде розважати або вгадувати бажання.

Нудьга не є ознакою дурості й ледацтва. Це природна реакція на відсутність вподобаної діяльності (коли людина не може займатися тим, чим хоче), коли доводиться робити те, до чого немає інтересу або чомусь важко займатися бажаною справою.

Чи може бути нудьга ознакою депресії та які стани маскуються під нудьгу

Нудьга, на відміну від депресії, може навпаки бути мотивуючої силою. Ви незадоволені, у вас зринають думки: «Ох, потрібно вибратися з будинку, потрібно робити справи. Але під нудьгою можуть ховатися найрізноманітніші емоції (страх, злість, безсилля, самотність). Може, нам здається, що ми в пастці через обставини, які нам непідвладні. Може, ми сердимося на когось, але намагаємося не злитися і подавляти це. Такі глибинні мотиви можна визначити разом зі спеціалістом, інколи й самотужки.

Два типи нудьги

Можна виділити два типи нудьги. Перша – короткочасна, пов’язана з участю в «нудній» події. Друга – хронічна, пов’язана з «нудним» життям. Обидва види нудьги викликані стопором вражень, і виражаються притупленою незадоволеністю.

Хронічну нудьгу називають «зародком» депресії. Тривала відсутність контакту зі своїми бажаннями, хронічна їх фрустрація може позбавляти енергії рухатися і викликати відчуття підвищеної нудьги. Такий стан часто викликаний пригніченими страхами, тоді вітальна (життєдайна) енергія життя блокується, що призводить до стану внутрішньої незадоволеності, роздратування і «голоду» за враженнями і розвагами.

Для кого і коли почуття нудьги є нормою і чи може це бути особливостями віку

Короткочасний стан нудьги є нормою як для підлітків, так і для дорослих. Це лише сигнал оповіщення організму. Також нудьга може бути перехідним етапом – коли організм збирає енергію і сили для чогось нового.

Нудьга стоїть за цікавістю. Вона змушує шукати нові цілі, досліджувати нові території або ідеї. Без здатності до нудьги люди ніколи не досягли б нинішніх художніх і технологічних висот – завдяки їй уява стає розкутою, людина може вибратися зі звичних рамок і почати думати інакше.

Тому, дайте собі право понудьгувати, «потупити», поблукати у своєму розумі, сповільниться, заглянути всередину себе. Свідомо поспостерігайте за своєю нудьгою, спробуйте зрозуміти, для чого вона прийшла.

Нудьга в ізоляції: що робити

Нудьгу можна розглядати як один з механізмів дорослішання. Коли ми виростаємо з дитячих розваг, то природним чином втрачаємо до них інтерес. З’являються нові захоплення і завдання, діти, кар’єра, хобі.

У сьогоднішніх умовах для подолання нудьги можна зробити крок назад і повернутися до минулого досвіду, до того, що любили, чим захоплювалися наприклад в дитинстві та юнацтві. Це може відродити енергію та інтерес.

Також подоланню нудьги сприяють монотонні розваги: роздивляння і сортування фотографій, рукоділля, малювання, кулінарія, комп’ютерні ігри, серіали, інтернет-серфінг, танці, вокал.

Добре підтримувати в тонусі розум і тіло, забезпечуючи їх новими завданнями. Для безперервного розвитку необхідний постійний виклик – та сама перешкода, що вимагає готовності зіткнутися зі страхом.

В умовах карантину, самоізоляції я рекомендую складати собі розклад на день, придумати ритуали і дотримуватися режиму. Це дасть можливість контролювати свої дії і свій час, знизити рівень тривоги і невизначеності. У кінці дня помічайте, що вам вдалося за минулий день, хваліть себе за маленькі дії, помічайте дрібні радості і те, що приносить приємні враження (обійми з дитиною, горнятко запашної кави чи чаю, дерева, що квітнуть і промені сонця за вікном, пісня на радіо). Життя змінилося, але воно все так само цінне і єдине. Будьте здорові й не сумуйте!

Текст: Ольга Чернцова
Колажі: Вікторія Майорова

Популярні матеріали

Ви потрапили на beta-версію сайту rytmy.media. Це означає, що сайт знаходиться у стадії доопрацювання та тестування. Це допоможе нам виявити максимальну кількість помилок і незручностей на сайті та зробити сайт зручним, ефективним та красивим для вас в подальшому. Якщо у вас щось не працює, або вам хочеться щось покращити у функціоналі сайту — зв'яжіться з нами у будь-який зручний для вас спосіб.
BETA