Всесвітній карантин став заходом безпеки під час спалаху коронавірусної інфекції (covid-19). Родини та пари стали заручниками власних стін. У закритих приміщеннях родичі та кохані проводять один з одним 24/7. Зросла кількість конфліктів, а в Китаї, після карантину, навіть фіксували відчутне зростання розлучень. Як пережити ізоляцію разом і зберегти відносини з близькими і коханими? Як дати собі ради, якщо живеш сам? Зібрали дієві рекомендації від чотирьох психологів.

У зв’язку зі спалахом коронавірусної інфекції (covid-19) майже весь світ опинився в ізоляції. Причому, не лише у межах своєї країни, а й власної оселі. Питання спілкування (вербального та тілесного) у цілодобово замкнутому просторі постало гострим кутом. Причому, це стосується як сімейних відносин між членами родини (батьки-діти, брати-сестри), так і романтичних. Якщо ви відчуваєте, що карантин руйнує стосунки – у ваших силах зарадити ситуації та переманити на світлу сторону ваших близьких.

У чотирьох стінах компроміс на вагу золота

3_o_litvin
Олександра Литвинчук

психологиня і психотерапевтка:

Ось кілька практичних вправ на час спільного карантину:

  • Як тільки ви хочете покритикувати, накричати, образити близьку людину, спробуйте фіксувати це і змінювати на іншу форму звернення: прохання, комплімент, обійми.
  • Спробуйте також техніку ненасильницької комунікації. Її суть полягає в тому, що говорячи про ситуацію, яка вас ображає або злить, варто спробувати не звинувачувати людину фразами «Ти не зробив/-ла … Ти не можеш …», а, наприклад, «Мене засмучує, коли…».
  • Домовляйтеся одне з одним. Якщо ви хочете послухати музику, а ваш родич чи коханий/-а – подивитися серіал або фільм, можна цю проблему вирішити шляхом різних навушників. Вихід є завжди.
  • Рекомендую складати денне планування і знаходити спільний час для здоров’я, спорту, саморозвитку, хобі. Подумайте, що може об’єднати і поліпшити ваші стосунки. Створіть «тимбілдинг» ваших відносин. Наприклад, можна разом робити зарядку, вивчати іноземну мову, грати з дітьми. А окремо розмовляти з клієнтами, писати статті, займатися творчістю.
  • Часто конфлікти виникають через дрібниці, коли кожен хоче мати рацію і своє останнє слово останнім. Якщо сварка все ж сталася, не варто шукати, хто винен. Якщо ви хочете зберегти відносини, говоріть своєму партнерові: «Я тобі поступаюся, тому що люблю». Однак, робити це варто не завжди і якщо питання для вас принципове, спробуйте спокійно аргументувати свою позицію.
  • Якщо відчуваєте провину, скажіть, що не хочете тримати образу і бажаєте налагодити відносини.

Криза чи челендж на гнучкість?

1_katia_koh
Катя Кох

психологиня і психосоматологиня:

Подивіться на ситуацію як на челендж або «тренінг на гнучкість»: Кожна третя заява про розлучення подається після спільної відпустки. Карантин може стати серйозним випробуванням для партнерів, чи для їх нервової системи. Не потрібно висміювати хвилювання щодо цього періоду, на кшталт «все проходить – і це мине».

Візьміть право на «окремість». Відгороджуватися і просити не турбувати певний час – нормально, бо це говорить про свободу та повагу до кордонів партнера.
Нейтралізувати токсичне середовище не вийде в повному обсязі. Комусь потрібно не дивитися та не читати новини, комусь медитувати.

У разі конфлікту, перш за все, усвідомте емоції та зрозумійте «ядро» (Що саме хочеться? Через що конфлікт? Що він має вирішувати?). Якщо емоцій забагато – краще відстрочити розгляд питання. Пам’ятайте, що сім’я є сім’єю до тих пір, поки люди готові сісти за стіл перемовин.

Танці на балконі – це нормально?

4_kuh
Лариса Кухар

психологиня та психотерапевтка:

Коронавірус ставить людство в жорсткі умови ізоляції, чим викликає переоцінку цінностей. Найголовніше випробування для цивілізації наразі – це не вірус, а соціальна вакцинація від байдужості, інфантилізму та егоїзму.

Внутрішні сімейні конфлікти, де не вміли спілкуватися, спалахнуть з більшою силою і можуть призвести до розривів. Сім’ї ж, у яких існували традиції та взаєморозуміння, знайдуть нові форми спілкування та отримуватимуть нові враження, нові теми для розмов і захоплень. Батьки більше спілкуватимуться з дітьми, чим дуже їх порадують. На ще не сформовані стосунки чекають випробування на міцність, показавши їх перспективи. Ми маємо нагоду заново навчитися чути своїх партнерів та їхні потреби.

Виліковуються швидше хворі, яких люблять, і якими опікуються. Їхні імунні системи сильніші та не пригнічуються негативом, який запускає незворотні механізми самознищення навіть у звичайний час. Італійці продемонстрували всьому світу, як не падати духом, співаючи на балконах, і підбадьорювати тих, хто вас оточує, даруючи надію на краще у надскладний період.

«Танцювальний флешмоб» підхопили деякі лікарні, у яких медсестри танцювали попри навантажені будні. У цей час танці не сприймаються як сигнал про безтурботність, проте так ми можемо маніпулювати нашим мозком, аби не дати гормонам страху та стресу заполонити наш розум. А як давно ви танцювали зі своїми коханими чи рідними?

«‎Ало, психолог?»: чи варто звертатись до психолога із сімейними питаннями

У період карантину психологічні онлайн- і телефонні консультації стали користуватися ще більшим попитом. І це правильно – визнавати, що вам необхідна допомога та звернутися до фахівця. Грамотний фахівець уважно вислухає вас та уточнить деталі, чи були конфлікти і раніше та на якому ґрунті вони спалахували, а також які основні тригери їх появи зараз. При цьому психолог не залишить вас із відчуттям, що стосунки мають бути ідеальними і що з вашою парою або сім’єю «‎щось не так».

Ізоляція на максималках, або що робити, якщо живеш сам(а)?

Не варто перетворювати ізоляцію, що була введена як захід безпеки, на карцер. Якщо ви живете самі, то важливо підтримувати регулярні онлайн-зв’язки зі своїми рідними, друзями, колегами. Спілкуйтеся не лише у текстовому режимі або за допомогою аудіоповідомлень, а й через відеозв’язок. Це «дисциплінуватиме» вас виглядати зібрано щодня, не зважаючи на те, що ви не виходите на вулицю.

Також не обмежуйте спілкування лише робочими темами. Знайдіть однодумців з якими зможете разом посміятися з відео про котиків або подискутувати про новий документальний фільм.

Щоденне спілкування допоможе вам пом’якшити стрес під час виходу з ізоляції. Спочатку наш організм стресує через необхідність дистанціюватися від людей, а потім стресуватиме виходити знов у натовп. Тому не варто втрачати зв’язок зі світом у будь-якому випадку.

Важливо – якщо фіксуєте загострення у себе відчуття самотності, симптомів тривожності або панічних атак, не цурайтеся звернутися до психологів або психотерапевтів, чи розповісти про свої емоції та хвилювання друзям, яким довіряєте.

Якщо ж ви є родичем чи другом людини, яка проживає під час карантину сама, ініціюйте теплі розмови, щиро цікавтеся справами та дайте знати, що ви будете раді допомогти за необхідності.

Знати про свої слабкі місця – означає приглушити стрес

Ознайомлений – означає озброєний. Чимала доля фобій та конфліктів виникають на фоні недостатньої та несвоєчасної комунікації у вирі фейкової інформації у медіа та панічних атак у соціальних мережах. Спробуйте прийняти ситуацію не як «відбуття строку‎» у клітці чи як нещасний збіг обставин, а як виклик. Адже зараз не час для інфантильності.

Сподіваємося, якщо у вашому колі близьких та дорогих вам людей і виникне конфліктна ситуація, то ви будете до неї готові, приймете її з легкістю та знатимете, що вдіяти.

2_t_svorina
Тані Своріна

психоконсультантка:

Вірус став каталізатором фінансової кризи, і вашої сімейної може стати також. Проте дайте кризі статися, адже це – форма змін і оновлень. Карантин – як збільшувальне скло для тих місць, де ці зміни потрібні. Можна списувати інтенсивність ваших реакцій на ізоляцію, але сам факт наявності невдоволень і незручностей – це виключно напрацювання ваших відносин. Не бійтеся пропонувати зміни.

Не звинувачуйте себе, якщо помітили, що ваш «характер погіршився» в умовах ізоляції. Прийміть свої емоції, пам’ятайте, що ви не одні в такій ситуації, та знайте, що складний період обов’язково закінчиться і надасть вам нові сили на відновлення своєї енергії та відносин, які ви цінуєте.

Обійміть своїх близьких та нагадайте, що у цей складний період можуть виникати вибухи емоцій на рівному місці, проте разом ви їх обов’язково подолаєте.

Текст: Наталія Бурило
Колажі: Вікторія Майорова

Схожі матеріали

Популярні матеріали

Ви потрапили на beta-версію сайту rytmy.media. Це означає, що сайт знаходиться у стадії доопрацювання та тестування. Це допоможе нам виявити максимальну кількість помилок і незручностей на сайті та зробити сайт зручним, ефективним та красивим для вас в подальшому. Якщо у вас щось не працює, або вам хочеться щось покращити у функціоналі сайту — зв'яжіться з нами у будь-який зручний для вас спосіб.
BETA