Публікуємо переклад листа Роберта Свободи, який допоможе віднайти наші глибинні орієнтири і залишитись спокійними у цей панічний та кризовий для світу час.

svoboda
Роберт Свобода

американський письменник, доктор Аюрведи, перша людина західного світу, яка отримала ліцензію на практику Аюрведи в Індії (1980.), читає лекції з Аюрведи та релігій Сходу по всьому світу, спікер конференції PRO АльтерМед-2020.

Оскільки COVID-19 (тепер офіційно відомий як SARS-CoV-2) продовжує поширюватися світом, уряди та експерти медичної галузі намагаються визначити, наскільки масштабним буде це поширення, і як обмежити це поширення найменш нав’язливим та найефективнішим способом. Пильна уважність та уникнення натовпів у поєднанні з багаторазовим миттям рук та обмеженням дотику до рота, очей та носу – на цю мить є найкращими профілактичними діями, разом зі стратегічними закупівлями тих найнеобхідніших речей, які знадобляться вам наступні кілька тижнів. Однак у цьому «кліматі невизначеності» багато людей піддаються паніці, вигадують та використовують такі способи, які зрештою не принесуть користі ані їм, ані їх близьким, зокрема, купуючи все, що вони тільки можуть.

Маючи не такий довгий еволюційний розвиток, людський розум ще не досягнув повної зрілості, і тому, зіткнувшись з кризою, багато розумів втрачають здатність мислити ясно. Під «розумом» я маю на увазі психічну функцію, відому на санскриті як манас (розум, раціо). Ця функція трансформує сприйняття, які ми отримуємо від наших почуттів, у змістовну розповідь. І цю змістовну розповідь наша буддхі (внутрішня здатність до розпізнавання), може використовувати, щоб повідомити манасу (розуму), як саме реагувати на цю розповідь. Страх призводить до короткого замикання в цьому процесі, змушуючи людей швидко та необдумано реагувати, ніж діяти цілеспрямовано.

І тому ми спостерігаємо агресивні панічні покупки, багато з яких здаються незвично ірраціональними, як, наприклад, тривалі всесвітні перегони за туалетним папером.

Більша частина цього спричинена «стадним інстинктом», або «емоційним зараженням». Усі ми схильні «віддзеркалювати» один одного, принаймні частково – завдяки «дзеркальним нейронам», які існують у декількох ділянках мозку. А бувши соціальними істотами, ми всі, свідомо чи несвідомо, підлаштовуємось під наше найближче оточення. Ми настільки схожі на своїх друзів у тому, як ми сприймаємо і реагуємо на навколишній світ, що ці подібності можна використовувати для передбачення не тільки того, хто є нашими друзями, але і наскільки ми соціально близькі до них.

Така здатність до пристосування дозволяє нам легко налаштовуватися на емоційні стани інших людей, а це означає, що ми можемо «підхоплювати» емоції навіть від випадкових взаємодій, якщо загальний рівень неспокою і тривоги серед населення високий. Страх і занепокоєння особливо «заразливі» і можуть призводити потрясіння: коли декілька людей з натовпу відчувають те, що особисто для них відчувається загрозою, то їх раптовий страх і біганина можуть переконати навколишніх у необхідності бігти. А незабаром і весь натовп змушений бігти, часто без вказівки й цілі.

Це шкідливо в натовпі («натовп» – слово, яке раніше означало «тиснути» або «чавити»), але завдяки цілодобовим випускам новин та постам у соціальних мережах, які збільшують швидкість поширення «емоційного зараження» серед населення, COVID-19 підштовхнув широкі верстви населення всього світу до переходу в режим паніки. Такою є правда про людство: що в кожного з нас є потреба відчувати себе компетентними, відчувати контроль над своїм життям та діяти так, як діють люди, що близькі до нас у суспільстві. Тепер, коли більшість людей ідентифікують себе як споживачів, вони споживають у стані стресу, а панічні закупівлі можна зрозуміти таким чином: ви бачите інших людей, які щось купують, і ви купуєте теж; ви бачите фотографії порожніх полиць, і ви не хочете залишитись осторонь (бажаючи відчувати і здаватись компетентним споживачем, тим, який контролює своє життя).

У часи, коли смертельна загроза наближена до кожного з нас, коли існує невизначеність того, як подолати цю небезпеку, страх робить цю загрозу настільки зловісною, що розпочинається всесвітня паніка, яка фокусується на закупівлях товару (як от туалетний папір) великими пакетами, розмір яких ніби пропонує нашій підсвідомості «велику» відповідь на небезпеку.

Навіть якщо ви зможете опиратись панічним закупівлям, то все одно можете відчути загрозу, з якою вам доведеться боротись. І вам доведеться боротись з нею якимось дієвим для вас способом, який буде відповідати рівню небезпеки, але зменшуватиме страх і не сприятиме «зараженню» цим страхом. І перше, що потрібно зробити – це дати назву тому, що ви відчуваєте, оскільки це тимчасово виведе вас із цього стану, яким би він не був.

Після того, як вам вдалось об’єктивно оцінити свій стан і становище, згадайте, що людині, з її когнітивною схильністю, притаманно переоцінювати нещодавні та яскраві події. А значить, варто створити більш збалансовану перспективу, з якої будете дивитися на ситуацію.

Чудовий спосіб створити таку перспективу – подякувати за те, що ви вже маєте. Крім того, ми можемо подякувати самій Природі за те, що Вона вирішила повернути наш недосконалий вид назад до пильності й пробудження з допомогою хвороби, смертність від якої, здається, тримається на рівні приблизно 4%, а не майже 10%, як від першої SARS, і не 35%, як від MERS (обидва вони також є коронавірусами, і обидва, як і COVID-19, спочатку виникли у тварин, а потім перейшли до людини). Дякувати провидінню!

Оскільки манас (наш розум, раціо, здатність мислити) завжди хоче спробувати знайти вихід із ситуації, нехай шукає, але не безконтрольним чином – «O Боже, що ж буде далі???», а з холодним розумом:

  • знайдіть перевірені та правдиві джерела інформації;
  • намагайтеся бути максимально чіткими, вигадуючи свої прогнози та даючи діагнози;
  • коли вам більше немає про що думати, але ви не можете перестати це робити, пам’ятайте, що манас походить від санскритського кореня «думати». Санскритський суфікс tra означає «інструмент» і «захисник», що робить ман + тра = мантру «інструментом мислення» або «захисником думки».

Отже:

  • фокусуйтеся на своїх мантрах чи одній мантрі, на одному з багатьох імен Вищої Істоти;
  • покладайтеся на внутрішні, а не на зовнішні фактори, щоб повернути контроль над світом, який все більше виходить з-під контролю;
  • коли ви робите це спільно з іншими, які прагнуть робити правильно, у вас є сатсанг (sat – істина, sangа – спілкування, зібрання, satsanga – як групове спілкування про вище й духовне), а значить і діє санскритський вислів: «хіба є щось, що сатсанг не може зробити для людей?».

Як довго COVID-19 буде непокоїти нас, завдавати страждань і як болісно це буде, ми ще не знаємо. Єдине, що нам слід пам’ятати – ми не повинні погіршувати погану ситуацію, бігаючи навколо безцільно, як кури без голів.

Ом Намах Шивайя!

Dr. Robert Svoboda

Текст: Роберт Свобода (Robert Svoboda, USA)
Переклад: Андрій Глушко
Колажі: Вікторія Майорова

Схожі матеріали

Популярні матеріали

Ви потрапили на beta-версію сайту rytmy.media. Це означає, що сайт знаходиться у стадії доопрацювання та тестування. Це допоможе нам виявити максимальну кількість помилок і незручностей на сайті та зробити сайт зручним, ефективним та красивим для вас в подальшому. Якщо у вас щось не працює, або вам хочеться щось покращити у функціоналі сайту — зв'яжіться з нами у будь-який зручний для вас спосіб.
BETA