Працюєте щодня набагато більше, аніж 8 годин? І зупинятися не збираєтеся? Всі навколо кажуть, що вам треба взяти тайм-аут або просто переглянути ставлення до балансу роботи і відпочинку? У випадку людей, які багато працюють, настанови «Більше відпочивай!» так само результативні, як і для людей у депресії «Подивись, наскільки прекрасний світ!» У роботі без зупину є психологічна причина. Говоримо про це.

Чому тема work-life balance стала такою популярною? Бо все більше людей працюють не лише під час фіксованого 8-годинного робочого дня, а й решту свого вільного часу, навіть під час вихідних та святкових днів, відпусток та лікарняних. При цьому «жертвуючи» сном, харчуванням, відносинами з друзями і родичами так часто і невимушено, що це стає нормою життя. Та самі працеголіки не вважають, що мають якісь проблеми. Можливо, дійсно все добре? Через що певні люди працюють 24/7?

Чи дійсно ледарство це зло

Твердження, що ледарство – це зло, могло з’явитися ще в дитинстві або в юнацтві. До цього висновку людина могла дійти сама, спостерігаючи за своїм оточенням, роблячи висновки, хто мав який рівень життя, та де, ким і скільки часу працював. Можливо, найдорожчі подарунки на дні народження дарував лише дядя Вітя, який забігав на пів годинки, бо завжди казав, що має багато справ і поспішає на роботу. Можливо, з дитинства перед очима була модель, коли мати роками чекала на те, аби чоловік врешті знайшов собі роботу, поки сама підробляла на двох. Якщо родина працеголіка була низького достатку, і лише завдяки невтомній праці вдалося заробити на гарне житло, переїхати до кращого міста, оплатити навчання тощо, то абсолютно логічною є закріплена у людині програма: «Жити добре = багато працювати».

Багато успішних людей, та ті, хто «зробив себе сам», зізнаються, що мають потужний мотиватор, що, як вічний вогонь, не «перегорає». Вони розповідають, що їм страшно повернутися до реалій, з яких починали свій шлях. І ця пам’ять є найкращим стимулом. Говорити, що не в грошах щастя, можуть дозволити собі ті, хто мають гроші на все бажане. Таким чином, перше місце причин працеголізму посідає прагнення заробити більше грошей.

Не ми такі, а час такий?

Що ми вкладаємо у слово «робота» зараз? Настав час, коли працювати, навчатися, підвищувати свій кар’єрний рівень, заробляти – можна у будь-який час та в будь-якому місці. З телефону в метро можна затверджувати проєкт, що змінить життя тисяч людей. Ходити на зустрічі з цікавими людьми, брати інтерв’ю, отримувати за це гроші та зацікавленість від аудиторії. І все це ми називаємо роботою. Але ж робота зараз отримала зовсім нове значення, аніж навіть 20 років тому. Робота стала швидшою та почала охоплювати все більше людей за умов менших витрат часу і енергії. Підвищився і рівень конкуренції.

Тому причина того, що іменують працеголізмом може бути в тому, що ми прагнемо більше впливати на свій розвиток і дохід, маючи ідентичні (або майже) ресурси з успішними людьми – доступ до інтернету. Ми читаємо історії про стартапи, яким вдалося вийти на міжнародні краудфандингові майданчики та зібрати інвестиції на реалізацію мрії. Накладаючи «кліпові» новини (тобто, ми не бачимо всю картинку від початку до кінця, а лише окремі фрагменти ситуації) на своє життя, ми стаємо більш вимогливими до себе. Ситуація замикається на рішенні – працювати більше, адже ми самі поставили собі високу планку.

Інтернет дає нам комплексний простір можливостей, який схожий на рулетку в казино. В одну мить можна вимкнути ноутбук з вигідною пропозицією від бізнес-ангела на іншому кінці Земної кулі, а години чи дні без такої можливості бути у чарівному капелюшку, з якого можна дістати всі дарунки світу, вводить нас у депресивні стани та панічні атаки. З’являється відчуття, що ми пропустили щось дійсно важливе, що ми забрали не всі можливості, які були долею адресовані саме нам. Так з’являється потреба гіперкомпенсувати час, витрачений на відпочинок. Тому працеголіки, повернувшися з відпустки, починають жадібно наздоганяти те, що пропустили.

Хороші новини для працеголіків: коли дійсно варто не переставати працювати?

 • Коли тиснуть дедлайни, починається або триває важливий проєкт, який реально потребує уваги та залучення.
 • Коли у вас є натхнення та осяяння. Йти спати чи готувати їжу, коли у голову прийшла ідея чи спонтанно виникло розв’язання застарілої проблеми? Що це, якщо не злочин? Робота у потоці є високоефективною, коли час минає непомітно, а людина не відчуває втоми. Про роботу у потоці прекрасно знають митці (художники, поети і письменники, тощо), спортсмени, що не відчувають болі у м’язах на певному етапі тренувань. Та, звісно, спорт і мистецтво не обмежують можливості увійти до натхненної продуктивної роботи і бізнесмена, і проджект-менеджера, і столяра.
 • Коли випадає шанс, що буває рідко. Наприклад, коли ви у відпустці, але вам телефонують, що приїхав великий клієнт, і якщо ви терміново під’їдете на перемовини, то отримаєте гарний відсоток від проєкту. Раціонально, що довгострокові плани більш вигідні, аніж сонце і море тут і зараз. Але обов’язково зважте всі «за» та «проти» такого переривання і обговоріть рішення з близькими.

Як зберігати здорове ставлення до роботи

Коли ви довго працюєте над проєктом, корисно проводити самостійну «перевірку» на те, чи не настав час змінити умови.

 1. Чи зробили ви кроки, які планували?
 2. Чи отримали ви результат, який ставили за мету на початку роботи?
 3. Що ви відчуваєте у фіналі роботи, після досягнення результату?А що відчували у процесі? Якщо є різниця, то чому?
 4. Чи подобається вам те, що робите? Що принесло вам найбільше задоволення під час процесу, а що – найменше?
 5. Чи можна збільшити кількість того, що ви дійсно любите робити?
 6. Що вам бракувало під час роботи? Можливо, технічної допомоги, підтримки колективу чи близьких, винагороди у фіналі?
 7. Запишіть висновки, які ви отримали під час роботи над проєктом. Чому ви навчилися? Що ви дізналися про людей та самих себе?
 8. Запишіть свої досягнення. Що зробило вас сильнішими?

Що дійсно треба, аби відпочити

Для того аби відпочити, треба змінювати формати активностей. Відпочинок – не завжди від слова «спокій». Нерідко дати спокій треба самому спокоєві.

Для офісних працівників кращим відпочинком буде активний спорт або піші прогулянки новим містом. А для людей, що багато працюють фізично, логічно припустити, що більш бажаною може стати відпустка з лежанням на пляжі.

Поєднуйте та чергуйте інтелектуальну працю з фізичною. Робіть руханки в офісі, або виходьте на прогулянки з офісу перед наступним етапом запланованої роботи.

Чи багато ми працюємо, чи замало? Це речі настільки індивідуальні та такі, що їх можна лише порівняти, поставивши у контекст, умови, мету, результати. Тож, можливо, набагато важливіше ставити питання про те, що робить кожного з нас щасливим, та робити саме це.

Текст: Наталія Бурило
Колажі: Вікторія Майорова

Популярні матеріали

Ви потрапили на beta-версію сайту rytmy.media. Це означає, що сайт знаходиться у стадії доопрацювання та тестування. Це допоможе нам виявити максимальну кількість помилок і незручностей на сайті та зробити сайт зручним, ефективним та красивим для вас в подальшому. Якщо у вас щось не працює, або вам хочеться щось покращити у функціоналі сайту — зв'яжіться з нами у будь-який зручний для вас спосіб.
BETA