Prekomjerni i brzi umor očiju prati bol u očima, njihovo crvenilo, osjećaj "pijeska" u očima, pa čak i glavobolje. Zašto se oči umaraju i kako se brzo nositi s neugodnim simptomima? Nudimo da se razumijemo zajedno s nama.

astenopija – саме так в офтальмології називають таке поняття, як «втома очей». У вік прогресу та комп’ютеризації – це одна з найпоширеніших проблем людства. Зазвичай, люди не дають відпочинку очам навіть до та після роботи. Електронні книги, смартфони, телебачення та комп’ютер розважають нас перед сном, під час приготування їжі та навіть в дорозі на роботу. А якщо додати сюди міський смог, сигаретний дим, яскраве та занадто тьмяне світло в приміщеннях та офісах, матимемо всі передумови для виникнення астенопії.

Taj se fenomen ne smatra patologijom, ali ne treba zanemariti ni astenopiju. Čak i ako se osoba ne brine o svojim posljedicama, neugodni osjeti u očima, smanjena oštrina vida i glavobolje ometat će vam se u punom poslu i uživanju u životu.

sav_1
Elena Savina

oftalmolog

 

Якщо потрібно швидко й по максимуму зняти симптоми втоми очей, на допомогу прийдуть краплі, що зволожують та спеціальна гімнастика. А ось зволікати й не звертати уваги на часті прояви астенопії не варто, бо є великий ризик розвитку спазму акомодації (результат важкої зорової напруги, після якої з’являються симптоми короткозорості), а потім і справжня короткозорість, або посилення тієї, яка вже існує.

Šest načina rješavanja umora očiju

Якщо очі втомлюються часто, краще звернутися до спеціаліста. А для того, щоб зменшити навантаження під час роботи за комп’ютером чи з паперами, лікарі радять робити прості вправи.

Evo šest osnovnih vježbi koje pomažu u izbjegavanju astenopije ili ublažavanju njenih simptoma.

1Vježbati.

Morate zaboraviti na posao nekoliko minuta, zatvoriti oči i nategnuti kapke. Nakon 2-4 sekunde spljoštite ih i opustite se. Zatim pokušajte tražiti oko 6 sekundi u daljini, poput prozora. Ponovite zagrijavanje oko 3 puta. Isprobajte, odmah ćete osjetiti suhoću u očima i sve oko postaje svjetlije.

2Pogledajte nos.

Забудьте, що бабуся говорила в дитинстві, нібито через це розвивається косоокість. Вчені вже давно довели, що дивитися на ніс досить корисно, оскільки це укріплює м’язи ока. Тож, не соромтеся колег, а краще залучайте їх до вправ. Візьміть олівець та зосередьтеся на ньому. Після чого, дивлячись на олівець, повільно проведіть його на відстань від витягнутої руки до кінчика носа і назад. Повторіть вправу до трьох разів.

3Ne okrećući glavu, pogledajte lijevo.

Pričekajte u tom položaju 4 sekunde i ponovite ovu vježbu, samo gledajući udesno, gore i dolje. Ovdje su dovoljna samo 3-4 ponavljanja - osjećaj napetosti u očima znatno je oslabio.

4Široko otvorenih očiju, polako gledajte iz kruga,

gledajući prvo lijevo pa onda dolje, udesno i gore, a zatim pogledajte u daljinu. Zatim ponovite vježbu, ali nacrtajte krug obrnuto, počevši s desne strane.

5A sada morate intenzivno treptati,

brojanje do deset, a zatim zatvorite oči na nekoliko sekundi. I ponovite vježbu ponovo, ali treptati trebate otprilike minutu, i zatvorite - 4 sekunde. I opet pogledajte kroz prozor, u daljinu. U stvari, gledanje kroz prozor nije dobro samo za oči. Ovo je sjajan odmor za umorni mozak.

6A sada samo pogledajte i pogledajte drveće, ptice, ljude i automobile.

Зосереджуйтеся, розглядайте всі видимі деталі, а потім переведіть погляд на щось інше. Така, дещо медитативна вправа, може здатися несерйозною, але дарма. Також не варто думати, що погляд у далечінь – це просто нічого не значущий відпочинок між вправами, адже саме це і розслабляє м’язи ока. Цю інформацію можна знайти практично на всіх ресурсах, присвячених офтальмології. Лікарі стверджують, що людське око створене саме для погляду у далечінь. Коли ж людина дивиться на щось зблизька, м’язи ока напружуються, воно змінює форму та видовжується. Якщо зловживати цим та перенапружувати очі, цілком можлива поява короткозорості.

torgalo_1
Oleg Torgalo

osnivač mreže trgovina ayurvedom i orijentalnom medicinom Rosa-Pharm, internetskog kanala o orijentalnim metodama ozdravljenja Rosa-TV, popularizatora Ayurvede

 

За очима потрібно доглядати так само як за вухами, зубами, шкірою та волоссям. Оскільки очі найбільше бояться перегріву, рекомендується протирати їх чистою прохолодною водою кілька разів на день, а особливо – під час відвідування лазні чи сауни. Це потрібно робити навіть, якщо очі вас не турбують та немає ніяких недомагань. Через постійне користування планшетами, смартфонами та телебаченням, людина перенапружує око, внаслідок чого порушується кровообіг, а око починає пересихати. До того ж, воно втрачає свою форму з віком, через що з’являються такі проблеми, як далекозорість, короткозорість чи катаракта, тому кожного дня очі треба зволожувати за допомогою спеціальних крапель, а при будь-якому напруженні очам потрібно давати відпочинок кожні 10-15 хвилин. Якщо ж у людини є будь-які проблеми в самому організмі, а особливо з печінкою та шлунково-кишковим трактом, це також може проявлятися у вигляді проблем з очима. Тому, якщо взагалі з’явилися якісь недомагання, краще пройти повне обстеження, щоб лікувати корінь проблеми, а не її симптоми.

А прихильники китайської традиційної медицини вважають, що для зняття симптомів втоми очей та для профілактики їх хвороб краще звернутися до системи цигун. Це комплекси традиційних вправ, які виникли на основі даоської алхімії та буддійських психопрактик і являють собою систему дихальних і рухових вправ, які зазвичай використовуються з оздоровчими та терапевтичними цілями. Цигун використовується для всього тіла, а про вправи для очей написана ціла книга, яка так і називається – «Цигун для очей». Однак, потрібно пам’ятати, що до цієї системи є і протипоказання, серед яких хронічні хвороби серця, легенів, різкі підвищення внутрішньоочного тиску та крововилив у сітківку ока.

Часто в надії на полегшення симптомів втоми очей, людина шукає допомоги в інтернеті, де знаходить безліч рецептів трав’яних компресів та примочок із шипшини, ромашки чи кропу, але чи доцільно довіряти своє здоров’я рецептам незрозумілого походження? Мало того, деякі «порадники» вважають, що найкраще з симптомами втоми очей справляються звичайні чайні пакетики. Але фітотерапевт Андрій Ружинський вважає, що органи зору – це не зовсім та тема, яку можна розкрити в народній медицині, хоча є безліч інших проблем та захворювань, які добре піддаються лікуванню травами. Тому краще не ризикувати своїм здоров’ям та не займатися самолікуванням. До того ж потрібно пам’ятати про індивідуальну непереносність. Погодьтеся, буде дуже прикро відчути, що після трав’яного компресу, який нібито повинен зняти неприємні симптоми, з’явилися ще й прояви алергії.

Тож для боротьби із втомою очей існує безліч методів, а інформація про більшість із них знаходиться у відкритому доступі. Тому, аби вберегти своє здоров’я і уникнути сумних наслідків, краще індивідуально підібрати лікувальні та профілактичні методи, звернувшись до спеціаліста.

Slični materijali

Popularni materijali

tekst: Irina Pechena
kolaži: Victoria Mayorova

Nastavili ste beta verzija web stranica rytmy.media, To znači da je web mjesto u fazi izrade i testiranja. Ovo će nam pomoći da prepoznamo najveći broj pogrešaka i neugodnosti na web mjestu i učinimo web mjesto prikladnim, učinkovitim i lijepim za vas u budućnosti. Ako nešto ne funkcionira za vas ili želite poboljšati nešto u funkcionalnosti web mjesta - kontaktirajte nas na bilo koji prikladan način za vas.
Beta