Спіймали Кайю Кейл між її лекціями та майстер-класами, які вона проводила в Києві у Центрі Ритми Життя, щоб розпитати про те, як вона прийшла до Аюрведи і досі пізнає її, як Аюрведа допомагає тримати в балансі жіноче здоров’я і як підвищити своє лібідо.

kaja_k
Кайя Кейл

практикує Аюрведу і ведичні науки понад 20 років, авторка першої естонської книжки про Аюрведу «Смак життя. Практична Аюрведа». Очолює факультет Аюрведи в Школі мудрості корінних народів і народної медицини (Таллінн, Естонія), учениця лікаря Аюрведи Роберта Свободи (США).

Як ви відкрили для себе Аюрведу?

Я відкривала Аюрведу крок за кроком, це не відбулось в один момент. Понад 20 років тому, коли мені було 22, я мала зустрічі з майстром Ведичної астрології. Тоді він познайомив мене з деякими мантрами, у той момент усвідомити їх я не могла, для мене це було ще зарано. Я залишила це на пізніше, але мені все одно було цікаво і крок за кроком я почала вивчати це для себе.

Ці мантри були з Веданти (Веданта – це східна філософія та школа в індуїзмі – від ред. rytmy.media) – дуже високого рівня і складні для розуміння, але я вирішила почати з основного зрозуміти для себе, що взагалі таке Аюрведа. Пройшло понад 20 років, довгий шлях, а я продовжую дізнаватись щось нове з Аюрведи досі.

Чому ви обрали не китайську, тибетську чи якусь іншу систему оздоровлення, а саме Аюрведу?

Для мене Аюрведа – це дуже логічна наука. І Аюрведа – це першоджерело. Китайська та тибетська медицина з’явилися набагато пізніше і формувались уже на основі Ведичної та Аюрведичної наук.

Тибетська медицина багато в чому схожа на Аюрведу та перетинається з нею. А от між Аюрведою і Китайською медициною часто можна знайти суперечність. Для мене Аюрведа – це цілісна наука. Вона пов’язана з Васту, з Джйотиш, з Тантрою. Це цілісна картина, ось чому вона так подобається мені.

Як розвивається Аюрведа у вашій рідній Естонії – європейській країні, яка далеко від Індії?

Людям важко пояснити, що Аюрведа – це наука природи. Через це я не можу сказати, що люди в Естонії практикують Аюрведу усвідомлено, але у своєму житті вони на практиці використовують саме ті принципи, які пропонує Аюрведа.

Іноді, коли я читаю свої лекції в приватних клініках, або в компаніях, то навіть не використовую термін «Аюрведа», адже люди автоматично поєднують це слово з Індією, а значить з чимось не нашим, чужим і дивним. Але Аюрведа не прив’язана до якоїсь окремої національності чи географічної точки. Це наука, яка базується на 5 елементах і ці елементи є скрізь. У чомусь Аюрведа схожа на давню естонську медицину – лікування травами.

Аюрведа вважається східною наукою, бо більшість текстів про неї було написано там. Але ж принципи працюють однаково – на Сході й на Заході. Її п’ять основних елементів – вода, вогонь, повітря, земля, ефір – є скрізь. У мене є улюблений приклад: Скайп (Skype) було винайдено в Естонії, але коли ви телефонуєте через нього з України до Нью-Йорка, то вам не важливо, що його створили в Естонії. Адже важливою є сама технологія, завдяки якій ви здійснюєте дзвінок. Так само і з Аюрведою – неважливо де ви використовуєте її, в Індії, чи в Україні, у Середньовіччя чи сьогодні.

У наш час інформації – та сама аюрведична доша Вата підвищена скрізь, але й 5 елементів також працюють скрізь. Аюрведа однакова для всіх через те, що це закон природи. Існують лише деякі особливості. Коли ми говоримо про Марокко, то знаємо, що там багато сухості та спеки, коли говоримо про Естонію, то там багато елементів води, холоду, особливо в зимовий час. Тобто я спираюсь на ті речі, які притаманні Естонії та Марокко і мають для них значення.

Ви багато вивчаєте Аюрведу для жіночого здоров’я. Чи можете ви дізнатися серед людей, здорових жінок? Як вона виглядає? Що її вважає?

Щоб зрозуміти здорова жінка, чи ні – мені потрібно поспілкуватись з нею. Основний показник жіночого здоров’я – це менструальний цикл і те, які він проходить.

Серце жіночого здоров’я – це збалансований цикл, а саме: регулярний, безболісний та збалансований з циклом Місяця. Жіноче здоров’я базується на трьох основних стовпах: менструація, харчування і секс.

Що робити і чого уникати в дні менструацій. Поради від Кайї Кейл

1. Відмовитись від емоційних подій, занять спортом та загалом сильних вражень;

2. Можна обмежити час, який ви проводите перед екранами, менше розмовляти, бо витрачається більше енергії. Менструація це період Вати, яка відповідає за рух, отримання інформації та очищення. І для того, щоб повноцінно очиститись як фізично, так і енергетично, бажано не отримувати багато нової інформації, навпаки треба від неї звільнитись.

3. Якщо є можливість, попросіть когось із близьких готувати для вас їжу в ці дні. У багатьох релігіях вважається, ніби жінка «брудна» під час менструації. Але це скоріше похибка в перекладах. У Ведах сказано, що «несприятливо» в енергетичному плані для самої жінки в ці дні готувати їжу, виконувати ритуали, займатися коханням – бо це також сильні емоції.

4. За тиждень до менструації та під час, вживайте легшу їжу, більше приділяйте уваги схильностям своєї доші. Наприклад, якщо основна доша – Піта (вогонь), то ви можете іноді дозволяти собі гостру їжу, але перед менструацією попіклуйтесь про організм і годуйте його з любов’ю.

Усі ці поради можна звести в одну – під час менструації просто піклуйтесь про себе трошки більше.

Як за допомогою Аюрведи можна підвищити жіноче лібідо?

По-перше, потрібно мати хороший і регулярний цикл. Тобто такий, при якому ви звільняєтесь від усіх негативних емоцій і стресів, які накопичуєте протягом місяця в повсякденному житті. У дні менструації варто користуватись порадами, які наведені вище.

Важливо правильно харчуватись і надважливо мати якісний сон. Адже, що таке лібідо? Це коли в нас високий рівень життєвої сили (або за Аюрведою – Оджас – вищої енергії – від ред. rytmy.media), яка відповідає за імунітет, проникливість, сексуальний потяг. Їжа та сон пов’язані з цим, тому їх варто використовувати для поновлення сил та перезавантаження. Для чоловічого сексуального здоров’я ці поради також актуальні.

Що з Аюрведи є вашим особистим щоденним ритуалом?

Кожного ранку я практикую Наді Шодхана Праняму (дихальну техніку – від ред. rytmy.media). Це налаштовує мій розум і моє тіло на день, як інструмент перед концертом.

З досвіду Кайї:

Пранаяма потужно та позитивно впливає на організм. Навіть три хвилини на день – уже мають значення і можуть підвищити якість вашого життя.

Також щоранку я роблю самомасаж з кунжутною олією – це допомагає заземлитись та врівноважити Вату, якщо вона завищена. Кунжутна олія живить і водночас виводить токсини з тіла. Під час такого масажу важливо масажувати і проходити зону грудей, адже в цій зоні часто не вистачає руху.

У повсякденному житті я також лягаю до 22 години та їм свіже зготовану їжу тричі на день.

Мені хочеться, щоб люди бути мудрішими. Частіше дивились всередину себе, ніж кудись ззовні. Кожного разу, коли ви щось чуєте, або читаєте, то сприймайте цю інформацію просто як цікаву для себе. Але обов’язково прислухайтесь, як це впливає саме на вас, наскільки це може бути застосовано до вас і чи буде це сприятливо.

Завжди будьте відкриті та зацікавлені як діти. Запитуйте себе: що саме ховається за цим конкретним твердженням? Коли люди дають «здорові поради», наприклад, що потрібно їсти те, чи інше. Але чому? Як це віддзеркалює мене? Усередині більше відповідей, ніж зовні. Пізнавайте себе – це дуже цікаво.

Текст та ілюстрації: Ольга Колесник

Схожі матеріали

Популярні матеріали

Ви потрапили на beta-версію сайту rytmy.media. Це означає, що сайт знаходиться у стадії доопрацювання та тестування. Це допоможе нам виявити максимальну кількість помилок і незручностей на сайті та зробити сайт зручним, ефективним та красивим для вас в подальшому. Якщо у вас щось не працює, або вам хочеться щось покращити у функціоналі сайту — зв'яжіться з нами у будь-який зручний для вас спосіб.
BETA